17 Mayıs'tan Sonra Kademeli Normalleşmeye Geçilecek

29 Nisan 2021 tarihinden sonra başlayan süreçte tam kapanma dönemi bayram sonunda bitecek. 17 günlük tam kapanmanın ardından kademeli normalleşme sürecinin başlaması bekleniyor. Haberimizde…

10.05.2021
A+
A-

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 17 günlük tam kapanma süreci devam ediyor. 29 Nisan 2021 tarihinde başlayan tam kapanma dönemi 17 Mayıs 2021 bayram sonrasında tamamlanacak. Tam kapanma süreci sonunda normalleşmenin kademeli şekilde yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada 17 Mayıs itibariyle yeni normalleşme takviminin açıklanacağı belirtildi. İlk kabine toplantısıyla birlikte gündemin en önemli maddesinin bu olacağını belirten Erdoğan, normalleşme takvimininde bayram sonrasında netleşeceğini ifade etti.

Günlük vaka sayılarının bayram sonrasında 10 binlerin altına ilerleyen günlerde de 5 binlerin altına düşmesi bekleniyor. Sürecin bu şekilde ilerlemesi beklenirken gündemdeki yeni konu, tam kapanmanın 19 Mayıs 2021 tarihine devam edip etmeyeceği oldu. Tüm illerdeki Hıfzıssıhha Kurulları şehir bazlı olarak tam kapanmanın sonuçlarını masaya yatıracak. İnceleme sonucunda vaka sayıları, hasta, ağır hasta ve ölüm oranlarına göre illerin durumuna göre normalleşme adımlarının atılması bekleniyor.

İllerdeki Vaka Sayılarına Göre Normalleşme Olacak

Covid-19 vaka sayıları bazı illerde normal seyrinde ilerlerken bazı illerde oldukça yüksek seyretmektedir. Bu durum 17 Mayıs’tan sonra yeniden dönülecek olan kademeli normalleşmenin seyrini belirleyecek. İllerdeki Hıfzısıhha Kurulları tarafından yapılan inceleme neticesinde koronavirüs haritası yeniden oluşturulacak. Bu haritaya göre illerin yine dört farklı renk ile koronavirüs vaka sayılarının gösterilmesi bekleniyor. Koronavirüs haritasından kırmızı renkle gösterilen illerin en fazla vaka sayısına sahip illeri, mavi renkli illerin de en az vaka sayısına sahip illeri göstermesi bekleniyor. Bu sayede illere göre kademeli normalleşmenin de haritasının netleşmesi bekleniyor. Yasakların en fazla kırmızı renkle gösterilen illerde uygulanması beklenirken, mavi renkli illerde normalleşme adımlarının atılması bekleniyor.

1 Haziran’da Normalleşme Başlayacak

Gündemdeki bir diğer konu da tam olarak yasakların kalkmasının ne zaman başlayacağı ile ilgilidir. Yaz sezonun açılmasıyla birlikte ülkemizdeki vaka sayılarının da düşmesi hesaba katılarak 1 Haziran 2021 tarihinin normalleşme için önemli bir tarih olduğunun altı çiziliyor. 17 günlük tam kapanmanın ardından iki haftalık kademeli normalleşme süreciyle birlikte 1 Haziran 2021’de normalleşme başlayacak. Yaz turizminin etkilenmemesi ve turizm gelirleri konusunda sıkıntı çekilmemesi için turistik tesislerin yaz aylarında açılması planlanıyor. Önümüzdeki günlerde netleşecek bu konularla ilgili yeni yazılarımızda değerlendirmeler yapmaya devam edeceğiz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.