2016 Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı

2016 Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı

01.01.2017
A+
A-

tercihiniyap.net

Adaylar çok büyük emek ve sabır göstererek 2016 Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı sınav ve mülakat süreçlerini geride bıraktı. Fakat 31 Aralık 2015 tarihinde başlayan süreç ve sürecin doğurduğu mağduriyet henüz bitmiş değil.

Tahmin edilebileceği üzere Türkiye’de eğitim öğretim faaliyeti içerisinde olan 200’e yakın üniversitenin hemen hemen hepsinde İktisadi ve İdari Bilimler ve/veya Siyasal Bilgiler Fakültesi eğitim öğretim faaliyeti göstermektedir. Bu üniversiteler İİB/SB Fakültelerinden her yıl yaklaşık olarak 30.000 eğitimini tamamlayan mezun vermektedir. Lisans eğitimlerini tamamlayan binlerce kişinin kariyer hedefleri özel ve kamu sektörleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Fakat bilindiği gibi özel sektör de ilgili bölümlerden mezun olan kişilerin istihdam edilmeleri oldukça zordur. Bu yüzden İİB/SB Fakültelerinden mezun olan binlerce kişi kamuya yönelmektedir.

İİBF SBF mezunu 400.000 işsiz

Kamu sektöründe çalışabilmek, kamuya atanabilmek umudu ile 2014-16 gibi çift yıllarda Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) giren binlerce İİBF-SBF mezunu aday sayısı ise 400.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bir başka ifade ile 400.000 İİBF – SBF mezunu işsiz bulunmaktadır.

2017 personel alımları azaltılacak mı?

İlgili sınava girdikleri yıl ile ilgili sınavın gerçekleştirileceği bir sonraki çift haneli yıla kadar atama bekleyen adayların elde ettikleri kadro sayısı ise adayları tatmin etmeyecek düzeydedir. Özellikle sayıları 400.000’i bulan ve A kadroda çalışma umudu taşıyan adaylar bu tür durumlardan oldukça şikayetçi olmaktadırlar. Ülkemizde hain terör örgütü FETÖ’nün kalkıştığı darbe girişiminden sonra yaşanan süreçler ise hepimizin bildiği bir durum. Ülkemizin re-organize sürecinde her koşulda ve her zaman yanındayız. İş bulma ümidi taşıyan adayların iş bulabilmesi için bir ülkeleri olması gerektiğini hatırlatmaya gerek bile yok. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki KHK’lar ile birlikte gelmesi gereken ilanların gelmeyişi, mülakat sonuçlarının açıklanmayışı gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamız adayları da huzursuzluklarını arttırmaktadır. Özellikle de 2017 yılında kamuya alınacak personel sayılarının azaltılmasının konuşulduğu dönemlerde tüm olup bitenler adaylarda korkuya ve endişeye sebep olmaktadır.

2016 Gençlik ve Spor Bakanlığı mülakatları neden açıklanmıyor?

31 Aralık 2015 tarihinde gelen ilan ile başlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı alım süreci neredeyse 1 yılı bulacak ve süreç hala tamamlanmış değil. Adaylar işe girip giremediklerini öğrenebilecekleri açıklamanın neden hala gelmediğini merak ediyor. 31 Aralık 2015 tarihinde başlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı süreci için adaylar oldukça zorlu aşamalardan geçti. 8 Nisan 2016 tarihinde ilgili sınavın sonuçları ilan edildi. 30.05.2016 – 03.06.2016 tarihlerinde ise yazılı sınavdan başarılı sonuç alan adaylar sözlü mülakata katıldı. 3 Haziran tarihinde tamamlanan mülakat sürecinin üzerinden neredeyse 7 aylık bir süre geçti. Yarım yılı aşkın bir süredir bekleyen adaylar ise hala mülakat sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.

Yarım yıllık mağduriyet ne zaman giderilecek?

180 günden fazla bir zamandır mülakat sonuçlarının açıklanmasını bekleyen adaylar aylar süren bir mağduriyet yaşamaktadır. Sayın Akif Çağatay Kılıç’tan bir açıklama gelmesi durumunda bile aylarca bekleyen adaylar bir nebze rahatlayacaktır. Mülakat sonuçlarının açıklanması ile birlikte yarım yıllık mağduriyet yaşayan adaylar geleceklerini net olarak görebilecektir. Mülakat sonuçlarının açıklanması özellikle başarılı olmayan ve mülakatta elenecek adaylar için çok büyük önem taşımaktadır. Mülakat sonuçlarının açıklanmadığı süre boyunca zaman kaybeden ve alternatif çözüm önerileri için motivasyon kaybeden adaylar en azından geleceğe dönük mağduriyet yaşamayacak ve motivasyon kaybına uğramayacaklardır. tercihiniyap.net ailesi olarak başta Sayın Akif Çağatay Kılıç olmak üzere tüm devlet büyüklerinden ve kurumlarından başta Gençlik ve Spor Bakanlığı mülakat sonuçları olmak üzere A kadro memur adaylarının mağduriyetlerinin giderilmesini ve ileride oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesi isin çalışma yapılmasını talep ediyoruz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.