2017 Üniversite Taban Puanları Kaç Puan Düşecek?

2017 yılı üniversiteye giriş sınavlarının ikinci kısmı olan lisans yerleştirme sınavlarının sona ermesi ile tamamlandı. Hem YGS hem de LYS sonuçlarını birlikte değerlendirdiğimizde 2017 yılında üniversite taban puanlarının düşeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, bu düşme ne kadar olacak? 2017 üniversite taban puanlarının kaç puan düşeceğini yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

20.06.2017
A+
A-

Üniversitelere giriş sınavı olan lisans yerleştirme sınavları geçtiğimiz pazar günü yapılan Edebiyat – Coğrafya sınavı ile sona erdi. Bir milyondan fazla aday sabırsızlık içerisinde açıklanacak puanları beklemeye başladı. Adayların bu süreç içerisinde en çok yaptıkları şeylerden birisi, hiç şüphesiz yaptıkları netlerin farklı kombinasyonları ile alabilecekleri puanı hesaplamak şeklinde görüldü. Biz de tercihiniyap ailesi olarak onların bu hesaplarına ufak bir katkı olması dileğiyle LYS sonrası üniversite taban puanlarında yaşanacak düşmenin kaç puan olacağını ortaya koyacağız.

YGS Puanlarındaki Düşme Üniversite Taban Puanlarını Kaç Puan Etkileyecek?

Bilindiği üzere, üniversitelere yerleşmek için bir önceki yılın taban puanını almış olmak, o üniversiteye kesin girilebileceği veya girilemeyeceği anlamına gelmiyor. Kimi zaman bir önceki yılın TM-3 puan türünden 20 puan düşük almak, istenilen hukuk bölümüne girilmesini sağlarken, kimi zamanda bir önceki yıldan 20 puan daha yüksek almak istenilen hukuk bölümünün kazanılmasına yetmiyor. Bu durumun sebebi, bir çoğunuzun bildiği üzere üniversiteye yerleşmede belirleyici faktörün puandan ziyade sıralama olmasıdır. Sıralama dediğimiz şey, bizim üniversite ve bölüm tercihimizin asıl belirleyicisidir. 2017 üniversite adaylarının, bu günlerde yaptıkları en büyük yanılgıları: alabilecekleri puanlar üzerinden üniversiteye yerleşip, yerleşememe endişelerini taşımalarıdır. Asıl olarak yapılması gereken, bu yılın puanlarında, geçtiğimiz yıla göre kaç puan düşme yaşanacağının ortaya koymaktır. Bu konuda elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. 

Arkadaşlar, bilindiği üzere 2017 YGS de bir adayın sıralaması ile 2016 YGS de aynı sıralamada  yer alan bir başka adayın sıralaması üzerinden bu iki adayın aldıkları puanları kıyasladığımızda, 2017 YGS puanlarında 20 ile 40 puan arasında düşme yaşandığını söyleyebiliriz. Bu durum üniversite taban puanlarında en az 7 puan, en fazla 25 puan düşmeye sebep olacaktır. Sıralamalar düştükçe 2016-2017 yılları arasındaki puan makası da genişlemektedir.

Lisans Yerleştirme Sınavı Üniversite Taban Puanları Kaç Puan Etkileyecek?

2017 LYS için bütün oturumları ve adayların sınav öncesi-sonrası beklentilerini ciddi şekilde analiz eden ekibimiz size bu yıl sınavlarıyla ilgili değerlendirmelerini aktaracak. Öncelikle, LYS oturumlarını bölüm bölüm değerlendirmekte yarar olduğunu bilmenizi istiyoruz. 2017 LYS Edebiyat-Coğrafya sınavının geçtiğimiz yıla göre daha zor olduğunu ve burada yapılan ortalama netlerin daha düşük olacağını söyleyebiliriz. Aynı şekilde Matematik-Geometri sınavında da adaylar büyük çoğunlukla zorlandılar. Özellikle, çıkan 30 geometri sorusunda çoğu aday beklediğinin altında soru yapabildiğini açıkladı. Tarih-Coğrafya-Felsefe sınavında geçtiğimiz yıla göre yakın sayıda netler yapıldığını düşünüyoruz. Fizik-Kimya-Biyoloji sınavında da bariz bir net düşüşü olduğunu adayların yorumlarından anlıyoruz. Peki, adayların yorumlarına göre, LYS sonuçları puanlarda nasıl bir düşmeye sebep olacak?

Yaptığımız analizler neticesinde 2017 LYS netlerinde, 2016 LYS netlerine göre ortalama olarak yaklaşık 6 ila 15 net arasında bir düşme olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum, üniversite taban puanlarına yansıması en az 12 en fazla 25 puan düşme şeklinde görülecektir. 

2017 Üniversite Taban Puanları Kaç Puan Düşer?

Bütün bu analizler sonucu üniversite taban puanlarında yaşanacak toplam düşmenin en az 16 puan ve en fazla da 45 puan şeklinde görüleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. En az puanı düşecek olanlar Tıp ve Hukuk fakülteleri olacakken, en fazla düşüş yaşayacak fakültelerde İktisadi ve idari bilimler ile Fen fakülteleri olacağını söyleyelim. Hukuk fakültelerinde yaşanacak puan düşmesinin en az 16, en fazla 25 puan olacağını düşündüğümüzü belirterek yazımızı sonlandıralım.

Üniversite tercihlerinizde bizlere sormak istediklerinizi FORUM sayfamızdan sorabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.