Kamu Haber

2017 yılının son ehliyet sınavı ne zaman yapılacak?

2017 yılı biterken son bir kez daha ehliyet sınavı düzenlenecek.. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sınav takvimine göre, 2017 yılının son ehliyet sınavı 23 Aralık Cumartesi günü yapılacak. Sınav sonuçları 4 Ocak 2018’de açıklanacak. Sınavlarda yeterli puanı alan adaylar, ehliyet sahibi olacaklar.

EHLİYET SINAVINDA KAÇ SORU SORULUYOR?

Ehliyet sınavında toplam 50 soru sorulur. 
– Trafik ve çevre dersi 23 soru
– İlk yardım dersi 12 soru
– Araç tekniği dersi 9 soru
– Trafik adabı dersi 6 soru

SINAVDAN KAÇ PUAN ALININCA GEÇİLİR?

Ehliyet sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınava giren adayların başarılı sayılabilmeleri için en az 70 puan alması gerekir. Sınavda her sorunun değeri 2 puandır. En az 35 soruyu doğru cevaplayan adaylar başarılı sayılırlar. Başarılı olanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. 

STAJYER EHLİYET UYGULAMASI

Direksiyon sınavının başarıyla geçenler, stajyer ehliyet sahibi olurlar. Stajyer ehliyet için adaylara iki yıllık süre tanınır. Bu süre içerisinde 75 ceza puanına ulaşmayan adaylar başarılı sayılırlar. 75 ceza puanına ulaşan adayların ise ehliyetleri alınır. Ehliyeti alınan adaylar psikoteknik teste girerler. Test sonrasında ehliyet alınabilmesi için yeniden kursa kayıt olunarak sınava girilmesi gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu