kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

2018-2019 Nasıl Kaymakam Olunur?

Binlerce kişinin hayalindeki meslek olan Kaymakamlık mesleğiyle ilgili kritik bir değişikliğe gidildi. Kaymakam olma şartları değişti. Kaymakam olmak için mezun olunması gereken bölümlere yenileri eklendi. Peki 2018-2018 nasıl kaymakam olunur? Kaymakam olma şartları 2018 nelerdir?

2018-2019 Nasıl Kaymakam Olunur?
A+
A-

Milyonlarca kişinin hayalini süsleyen mesleklerden biri de “kaymakamlık” mesleğidir. Her yıl binlerce kaymakam olmak için sınavlara hazırlanmaktadır. Kaymakam olabilmek için ilgili fakültelerde eğitim görmekte veya görmeye çalışmaktadır. Ancak Kaymakam olma şartlarında değişikliğe gidildi. Peki 2018-2019 Kaymakam nasıl olunur? Kaymakam olma şartları 2018 nelerdir? www.tercihiniyap.net ailesi olarak bu soruyu sizin için cevapladık.

KAYMAKAM OLMA ŞARTLARI 2018 NELERDİR?

Kaymakam olma şartlarında değişiklik yapıldı. Kaymakam olma şartlarındaki mezun olunması gereken bölümlere yeni bölümler eklendi. Peki kaymakam olma şartları nelerdir?

Kaymakam olmak isteyen adaylar 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunundaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği olan Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanan yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. O bölümler ise kamu yönetimi, işletme, iktisat, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin  yüzde seksenine veya daha fazlasına sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekecek. 

Güncellenen mevzuat hükümlerinin  uygulanması ile ilgili olarak usul ve esaslar İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülecek olup, Bakanlık alt mevzuat çalışmalarını yürütmeye de yetkilidir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.