kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

2018 anayasa değişikliği pdf

2017 anayasa değişikliği karşılaştırmalı pdf indir. 2018 anayasa değişikliği pdf, karşılaştırmalı pdf. Güncel anayasa metni 2018 pdf versiyonu ve tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

2018 anayasa değişikliği pdf
A+
A-

2018 anayasa değişikliği pdf indir.

Ülkemizde halihazırda yürürlükte olan 1982 anayasası defalarca değişmiş olup en köklü değişiklikler 2001,2002, 2004, 2007, 2011 ve en nihayetinde 2017 yılında referandum ile değiştirilmiştir. 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa metni en son 2017 yılının nisan ayında değiştirildi. Kamuoyu tarafından 16 nisan referandumu olarak adlandırılan  anayasa değişiklik paketi  sonucunda oluşan güncel anayasa metni ve anayasa değişikliği pdf versiyonunu indirebilirsiniz.

Güncel anayasa metni ile nisan 2017 anayasa değişikliği öncesi metin arasındaki temel farklar nelerdir? Hangi maddeler değişti, hangi maddeler yürürlükten kalktı? TBMM tarafından kullanılan ancak değişiklik sonra Cumhurbaşkanı tarafından kullanılacak yetkiler nelerdir? Milletvekili sayısı artışı karar yeter sayısı, toplantı yeter sayısı ve diğer nisapları nasıl etkiledi? Tüm anayasa değişikliklerini tablo ve karşılaştırmalı olarak hazırlayan Kerem Çetin TEKEŞ hocanın hakimlik sınavı, kaymakamlık sınavı, KPSS soru biçimleri ile ilgili tahminlerini bulabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra kamu hukuku ile ilgili konu anlatımlı kitap veya soru bankası alırken mutlaka güncelliğini kontrol edin.

Anayasa değişikliği sonrasında Cumnurbaşkanlığı Kararnamesi ve bu kararnamenin düzenleme alanı, normlar hiyerarşisindeki yerini yine ilgili pdf metnini inceleyerek bulabilirsiniz. Anayasa değişikliği 2018 içerisinde bir çok kanun ve alt mevzuatta değişikliğe de yol açtı. Resmi gazete ve ilgili kurumların internet sitelerinde yayınlandıkça buradan takip edebilirsiniz. İdare hukuku ve kamu hukukunun diğer alanlarında mevzuat güncellemeleri bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Mevzuat değişiklikleri hakkında görüş alışverişinde bulunmak veya merak ettiğiniz konuları sorma için ilgili forum başlığını kullanabilirsiniz. Güncel anayasa hukuku notları pdf olarak forum tercihiniyap  hakimlik başlıklarından temin edebilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.