2018 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı Ertelenecek mi? Yeni Sınav Ne Zaman?

26 Mayıs 2018 tarihinde 45 Denetçi Yardımcısı alımı için ÖSYM tarafından Eleme Sınavı Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde gerçekleştirilecekti. Sınav ilk kez Elektronik Sınav olarak yapılacak ve akabinde 11-12 Ağustos 2018 tarihlerinde 225 aday Klasik sınava girmeye hak kazanacaktı. İstanbul ve İzmir’de sınavlar sorunsuz tamamlanırken Ankara’da çıkan sorunlar nedeniyle sınav durdurulmuş ve adaylar evlerine yollanmıştı.

10.06.2018
A+
A-

26 Mayıs 2018 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı sınavının Ankara Esenboğa E-sınav merkezinde tamamlanamadığı ve ciddi sorunlar ile karşılaşıldığı adaylar tarafından paylaşıldı. 

Elektronik sınav nedir?

Elektronik sınav sisteminde adaylar kağıt ortamında bir kitapçık ve optik form yerine soruları bilgisayarda görüp, yanıtları da bilgisayara girerler. Bu sistemde her adayın önünde bir bilgisayar olur ve sayısal sorular dışında kağıt kalem kullanımı olmaz.

Sınavda Neler Oldu?

Başta ulaşım ve sınav yerindeki kalabalıktan kaynaklı beklemeler ile sorunlar başladı. Akabinde sınav salonuna girişlerde yüz tanıma sistemleri arızalandı ve adayların bir kısmı bu sisteme sokulmaksızın salona alınmak zorunda kalındı. 

Sınavın başlama aşamasıyla beraberse daha ciddi sorunlar peş peşe geldi. Önce adayların karekodları sistem tarafından okunmadı, ardındansa çoğu adayın bilgisayarları hata vererek sistemleri yeniden başlatıldı. Aynı anda başka adayların sistemi açıktı ve sınavlarını çözüyorlardı. Bu durumdan şikayet eden adaylar alkışlarla ve söylemleri ile tepkilerini dile getirdiler. Sistem tamamen yeniden başlatılmasına rağmen sorun çözülemedi ve 5000 adayın sınavı gerçekleştirilemeden herkes evlerine yollandı.

Şehir dışından sırf bu sınav için gelen adayların maddi ve manevi mağduriyetlerinin ne olacağı, sınavın iptal edilip edilmeyeceği, edilecekse tüm adaylar için mi yoksa sadece ilgili sınav salonu olan Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi için mi iptal edileceği merak konusu. 

ÖSYM’nın de Sayıştay Başkanlığı’nın da bu konuda suskunluğu sürüyor ancak FORUM sayfamızda konuya dair gelişmeler araştırıldı ve duruma dair yapılan istişareler neticesinde beklenen uygulama paylaşıldı. O ileti şu şekilde;

4740 1 02364b3866f20138330f716ca12d601b

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.