2020-2021 KYK Burs, Kredi ve Yurt Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

2020-2021 KYK Burs, Kredi ve Yurt Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? 2020-2021 KYK Burs ve Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KYK Burs, Kredi ve Yurt Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır? 2020-2021 KYK Burs, Yurt ve Kredi Ücretleri Ne Kadar?

A+
A-

Türkiye’de binlerce öğrencinin eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürebilmesi için barınma ihtiyacının karşılanması ve maddi destek verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle eğitimini sürdüren, üniversite kazanan öğrenciler burs ve yurt arayışı içine girer. Burada sosyal devlet anlayışının gereği olarak ve öğrencilerin ihtiyaçlarını suistimal edip onları devşirmeye çalışan grup, girişim ve oluşumlardan korumak için Kredi ve Yurtlar Kurumu faaliyet gösterir. KYK burs, kredi ve yurt hizmeti sunmaktadır. Bu sayede ihtiyaç sahibi öğrencilerin maddi ihtiyaçları karşılanır. 2020-2021 eğitim öğretim dönemi başlarken de üniversite öğrencileri KYK Burs, kredi ve yurt başvuruları ile ilgili araştırma yapıyor. Peki KYK burs, yurt ve kredi başvuruları ne zaman? Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020-2021 KYK Burs ve Yurt Başvuruları Ne Zaman?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde hizmet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından başlatılacak olan kredi, burs ve yurt başvuruları henüz başlamadı. Binlerce öğrenci ve velinin merak ettiği başvuru tarihlerine ilişkin bir açıklama gelmediği için paylaşamıyoruz. Ancak Ekim-Kasım ayında sürecin başlatılması öngörülüyor.

2020-2021 KYK Burs ve Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Başvuru tarihleri açıklandıktan ve başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra gözler sonuç sürecine çevrilecek. Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuruları inceledikten sonra sonuçların açıklanacağı tarihi duyuracak. Başvuru süreci netleşmediği için sonuçlara ilişkin de net bilgi yok.

KYK Burs, Kredi ve Yurt Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Başvuru yapacak olanlar e-Devlet şifreleri ile işlem yapacaktır. Şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek şifre alabilir. e-Devlet sistemi üzerinden özel, öncelikli durumunu beyan ederek burs, kredi ve yurt başvurusu yapılabilir. Bunun için e-Devlet sistemine girip arama motoruna “KYK” yazmak ya da “yurt, burs, kredi” yazmak yeterli olacaktır. Başvuru sonucuna göre yurt kazanan sonuç belgesini alarak yurt müdürlüklerine gidecektir. Burs ve kredi kazananlar da bankaya giderek işlem yapabilir.

2020-2021 KYK Burs, Yurt ve Kredi Ücretleri Ne Kadar?

2020 yılında kredi ve burs miktarı 550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu tutar her yıl artmaktadır. 2021 yılında da bu tutarın 600-700 TL arasına yükselmesi muhtemeldir. Yüksek lisansta ise burs, kredi ücreti 1100, doktorada 1650 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretler de yeni yılda artabilir.

KYK yurt ücreti aylık olarak ödenir. 2019-2020 döneminde aylık 200 TL olarak ödeniyordu. Yüksek standartlı KYK yurtlarında ise ücretler 215-340 TL arasında değişmekteydi. KKTC’de yurt ücretleri ise 400 TL idi. 2020-2021 döneminde yurt ücretlerinde artış yaşanabilir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.