2020-2021 Seyahat Yasağı Var Mı? Biletli Yolcular Ne Yapacak?

2020-2021 Seyahat Yasağı Var Mı? Biletli Yolcular Ne Yapacak? Ne Zaman Sokağa Çıkmak Yasak? Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri Ne Zaman?

A+
A-

2020 yılı sona ererken gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlama kararlarını açıkladı. Sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte seyahat yasaklarının da gelip gelmediği sorusu gündeme geldi. Şehir dışına çıkacak, şehir değiştirecek, seyahat planı yapan binlerce kişi de ne yapacağını merak etmeye başladı. 81 il için alınan salgın önlemleri kapsamında milyonlarca kişiyi ilgilendiren kararlar alındı. Peki 2020-2021 seyahat yasağı var mı? Biletli yolcular ne yapacak?

2020-2021 Seyahat Yasağı Var Mı?

Her geçen gün Koronavirüs salgınının olumsuz etkileri artıyor. Bu nedenle salgına karşı sert tedbir adımları artırıyor. Bu kapsamda sokağa çıkma yasakları, izolasyon, uzaktan eğitim kararları geldi. Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanan saatlerde zorunlu durumları olan kişilerin seyahatlerine izin verilecek.

Sehayate İzin Verilen Zorunlu Haller Nelerdir?

  • Tedavi olup hastaneden ayrılacak ve evine dönem isteyen kişilere izin verilir.
  • Doktor raporuyla sevk halinde olan kişilere, daha önce alınan doktor randevusu veya kontrolü olan kişilere izin verilir.
  • Bir kişinin kendisinin veya eşinin birinci derecede yakını vefat ettiyse veya kardeşi vefat ettiyse cenazesine katılmak mümkündür. 
  • En fazla 4 kişi olmak üzere cenaze nakil işlemerine de refakat edilebilir.
  • 5 gün içerisinde bulunduğu şehre gelip kalacak hiçbir yeri olmayan ve bu nedenle normalde yaşadıkları şehirlere dönmek isteyen kişilere izin verilir. Ancak bu kişilerin 5 gün içinde geldiğini gösteren seyahat belgesini, araç plakasını vb. bilgileri sunması istenir.
  • ÖSYM sınavlarına katılacak olanlara ve refakatçilerine izin verilir.
  • Askerliğini bitirip eve dönen kişilere izin verilir.
  • Özel sektörden veya devletten sözleşme davet yazısı ile hareket edenlere müsaade edilir.
  • Hapishaneden, ceza ve infaz kurumlarından çıkanlara izin verilmektedir.

Bu mazeretlere sahip olmayan, keyfi hareket eden kişilerin seyahatler arası yolculuğa çıkması ancak toplu taşıma araçları ile mümkün olur. Bu kişiler gemi, uçak, otobüs, tren vb. araçlar kullanmalıdır. Seyahat nedeniyle ilgili durumları belgeleyen, zorunluluğunu gösteren, kurallara uyan, HES kodu, bilet bilgisi vb. kişiler sorun yaşamayacaktır.

Ne Zaman Sokağa Çıkmak Yasak? Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

Hafta içi: Her gün saat 21.00-05.00 arasında yasak

Hafta sonu: Cuma saat 21.00’den pazartesi sabah 05.00’e kadar yasak

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.