2020-2021 Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Yüz Yüze Mi Olacak?

2020-2021 Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Yüz Yüze Mi Olacak? 2020-2021 Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Geçecek Mi? Üniversitelerde Uzaktan Mı Eğitim Verilecek?

A+
A-

Yeni tip Koronavirüs salgınına hala kesin bir çözüm bulunmamışken bir süredir uzaktan devam eden eğitim yüz yüze olarak başladı. 1,2,3 ve 4’üncü sınıflarda, orta okul 8’inci sınıflarda, lise hazırlık ve 12’nci sınıflarda, köy okullarının tamamında ve özel gereksinimli öğrencilerin tüm kademe ve sınıflarında yüz yüze eğitime geçildi.  Başka bir ifadeyle Türkiye’de binlerce öğrenci artık okullara gidiyor. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimde yüz yüzeye dönerken binlerce kişi de üniversitelerde durumun nasıl olacağını merak ediyor. Peki üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler yüz yüze eğitime geçecek mi? Üniversitelerde uzaktan eğitim mi olacak?

2020-2021 Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı ilk ve orta öğretim için yüz yüze eğitime geçişi sağladı. Bu yönde gelen açıklamalar ile uygulamanın ayrıntılarına ulaşıldı. Bunun üzerine tüm gözler YÖK’e çevrildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerin eğitime ne zaman başlayacağı ve yüz yüze mi yoksa uzaktan mı eğitimin verileceği ile ilgili sorularla karşılaşıyor. YÖK’ten bu sorulara ilişkin net bir cevap verilmedi. Ancak daha önce verilen talimatla üniversitelerin eğitim takvimlerini 1 Ekim 2020 sonrasında açılacak şekilde düzenlemeleri istenmişti.

Üniversitelerin 2020-2021 eğitim öğretim dönemine yüz yüze eğitim şeklinde başlaması beklenmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın tedbir ve dikkat önerileri sonrasında üniversitelerde eğitimler uzaktan yapılacak. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri uzaktan, online olarak verilecek. Türkiye’deki üniversitelerin eğitim öğretime Ekim ayı içerisinde başlaması bekleniyor. Bazı üniversiteler ise Kasım’da faaliyetlerine başlayacak.

2020-2021 Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Geçecek Mi?

127 devlet üniversitesinin tamamına yakınında eğitim uzaktan eğitim modeli ile başlayacak. Özel üniversitelerin bazıları da eğitime uzaktan başlayacaklarını duyurdu. Yüksek lisans ve doktora eğitimleri de eğitime uzaktan başlayacak. Ancak en doğru bilgiler üniversitelerin internet sitesinden duyurulur. Öğrenciler üniversitelerin resmi internet sitesine ve öğrenci bilgi sistemine girerek senato kararları hakkında, eğitimin nasıl başlayacağı hakkında net bilgilere ulaşabilir.
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.