2020 KPSS A Grubu Sınavı Korona Virüsü Sebebiyle Ertelendi Mi? (ÖSYM)

2020 yılında gerçekleştirilecek olan 2020 KPSS A Grubu sınavları ÖSYM tarafından korona virüsü nedeniyle ertelendi mi? Resmi açıklama yapıldı mı? Detaylar haberimizde.

A+
A-

ÖSYM’nin her yıl gerçekleştirdiği ve 2020 yılında da kamu kurumlarında bulunan kariyer mesleklere giriş için puanlar almak isteyen adaylar için gerçekleştireceği 2020 KPSS A Grubu sınavı ne zaman? 2020 KPSS A Grubu sınavı korona virüsü sebebiyle ertelendi mi? ÖSYM korona virüsü sebebiyle sınavları erteleme konusunda resmi açıklama yaptı mı? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2020 KPSS A Grubu Sınavı Ne Zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin 2020 yılında kariyer mesleklere girmek isteyen adaylar için gerçekleştirmeyi planladığı 2020 KPSS A Grubu sınavıdır. Bu sınava katılacak olan adaylar, kamu kurumlarında bulunan denetmenlik, uzmanlık, denetçilik gibi kariyer mesleklerde yer almak üzere gerekli olan puan türlerini elde etmek adına 3 oturumla karşı karşıyadır. İki güne yayılı olarak gerçekleştirilen KPSS A Grubu sınavı on binlerce adayı kapsamaktadır. Adayları seyahat etmeye de zorlayan bu sınavlarda adaylara toplam 9 adet test uygulanmaktadır.

2020 KPSS A Grubu sınavının 25 Temmuz 2020 tarihinde sabah ve öğleden sonra oturumlarında, 26 Temmuz 2020 tarihinde ise yalnızca sabah oturumunda olmak üzere uygulanacak olan 3 oturumu bulunmaktadır. 

KPSS A Grubu oturumlarına kimlerin katılabileceği ve bu oturumlara dair diğer detayları aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz yazılarımızda bulabilirsiniz;

osym logo 3

2020 KPSS A Grubu Sınavı Nasıl Uygulanacaktır?

2020 KPSS A Grubuna katılacak olan adayların Lisans mezunu diğer adaylarla beraber 2020 KPSS Lisans oturumuna da katılmaları gerekmektedir. 19 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan bu oturuma katılmayan adayların 2020 KPSS A Grubu puanlarının hesaplanması mümkün olmayacaktır. 2020 KPSS A Grubunda adaylar toplam 9 teste katılabileceklerdir. Bu 9 test için kitapçıklar ayrı ayrı verilmekte ayrı süreler uygulanmaktadır. Bu süreler KPSS İstatistik testi için bir saat, diğer testler için 50 dakikadır. Adaylara her testte sorulacak olan soru sayısı ise kırk adet olacaktır.

2020 KPSS A Grubu Oturumunda Korona Virüsü Riski Var Mı? Korona Virüsünün Bulaşma Şekli Nedir?

2020 KPSS A Grubu sınavına katılacak olan kariyer meslek adaylarının 19 Temmuz 2020 tarihinde 2020 KPSS Lisans oturumu ile birlikte bulunacakları 3 sınav günü, katılacakları toplam 4 oturum bulunmaktadır. Özellikle sık sık girilecek olan kalabalık ortamlar adayların enfekte olma riskini arttıran bir unsurdur. Diğer yandan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi KPSS A Grubu sınavlarını bu yıl bir değişiklik olmazsa yine adayları seyahat etmeye zorlayacak biçimde yalnızca bazı sınav merkezlerinde gerçekleştirecektir. Bu da adayların çoğunluğunun uzun yol araçları ile toplu taşıma araçlarında bulunmaları zorunluluğunu doğuracak ve enfeksiyon riskini daha da arttıracaktır. Hava yolu ile kişiden kişiye geçebilen, virüsün solunması ya da özellikle toplu taşıma gibi kolay bulaşabildiği yerlere temas edilmesi ile kolayca bulaşabilen hastalık için bu tip sınav organizasyonlarında okullar dezenfekte edilse dahi seyahat koşulları riski yükseltmektedir.

2020 KPSS A Grubu Sınavı Korona Virüsü Nedeniyle Ertelendi Mi? ÖSYM KPSS A Grubu Sınavını Erteleme Açıklaması Yaptı Mı?

25 Temmuz 2020, 26 Temmuz 2020 tarihlerinde, 2020 KPSS A Grubu sınavına katılacak olan adayların merakla haber beklediği ertelenme hususunda henüz yapılan resmi bir açıklama olmamıştır. Gerek Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi gerekse diğer Kurumlardan gelen resmi bir açıklama yoktur. Bu konuda resmi ve güncel gelişmeler oldukça yazımızda buna yer vererek bilgilendirmeler yapacağız.

2020 KPSS A Grubu sınavına hazırlık yapan diğer adaylar ile istişare etmek, sınava dair merak ettiklerinizi sormak için Tıklayınız!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.