Kamu Haber

2020 KPSS ÖABT Korona Virüsü Sebebiyle Ertelendi Mi? (ÖSYM)

2020 yılında öğretmen adaylarından bazıları için gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavının öğretmenlik alan bilgisi testi ne zaman? 2020 KPSS ÖABT korona virüs sebebiyle ertelenecek mi? 2020 KPSS ÖABT oturumlarına kimler katılacak? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2020 KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman?

2020 KPSS’nin öğretmen adayları için gerçekleştirilecek kısmında, öğretmen adaylarının tamamı iki oturuma katılırken, ÖSYM tarafından belirlenmiş bazıları ilave olarak alan oturumuna da katılmaktadır. Tüm öğretmen adayları 2020 KPSS Lisans oturumuna ve 2020 KPSS Eğitim Bilimlerine katılmak zorunda iken, belirlenmiş olan alanlar ise ilave olarak 2020 KPSS ÖABT öğretmenlik alan bilgisi testine de katılacaktır. Bu ise ÖABT adaylarının birden fazla kez kalabalık ortamda bulunmak durumunda kalması ve daha riskli bir hale gelmesi anlamına gelmektedir.

2020 KPSS Lisans sınavına 19 Temmuz 2020 tarihinde sabah oturumunda, 2020 KPSS Eğitim Bilimleri sınavına ise aynı günün öğleden sonra oturumunda katılacak olan öğretmen adayları, bu sınavları takip eden üçüncü haftada yani 9 Ağustos 2020 tarihinde 2020 KPSS ÖABT oturumuna katılacaklardır. 

2020 KPSS ÖABT’ye katılması gereken alanları, sınava dair detayları ve merak ettiğiniz bilgileri aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda inceleyebilirsiniz;

osym logo 3

2020 KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Nasıl Uygulanacak?

2020 KPSS ÖABT’ye katılması gereken öğretmenlik alanlarının sınavları kendi branşlarına göre farklı sorularla gerçekleştirilmektedir. Her branş kendi alanından sınava katılmakta, kendi branşından adaylar ile yarışmaktadır. 2020 KPSS ÖABT’de adaylara toplam 75 adet soru yöneltilmektedir. Bu 75 sorunun yanıtlanması için adaylara ÖSYM tarafından tanınan süre ise alandan alana farklılaşmaktadır. Soru dağılımı iki istisna olmak üzere %80 oranında alan bilgisi konularından, %20 ise alan eğitimi konularından oluşmaktadır. Yukarıda yer alan yönlendirme ile tüm alanlara dair detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

2020 KPSS ÖABT Oturumunda Korona Virüsü Riski Var Mı? Korona Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Korona tipi bir virüs olan ve Çin’de ilk olarak görülen Covid-19 hava ve partiküllere doğrudan temas edilmesi sonucu solunum yoluna bulaşması biçiminde hastadan insanlara geçmektedir. 2020 KPSS ÖABT’ye katılacak olan adaylar, evvelinde de katılacakları 2020 KPSS Lisans ve 2020 KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarında kalabalık okul ve sınıflarda sınavlara katılacaklardır. Elbette bu durum sınava girecek adaylar arasında hasta birisi olması durumunda ya da adayların sınava girecekleri mekanda daha önce hasta birisinin bulunmuş olması durumunda risk anlamına gelmektedir. Ancak ikinci seçenek için okulların sınavlardan evvel dezenfekte edilmesi ile sorun ortadan kalkabilir. İlk seçenekte ise özellikle hastalığına dair şüphe bulunan kişilerin kendilerine karantina uygulamaları, Sağlık Bakanlığı’nın 14 gün kuralına uymaları ve sınava girmemeleri bu riski minimize edecektir.

2020 KPSS ÖABT Sınavı Korona Virüsü Sebebiyle Ertelendi Mi? ÖSYM Erteleme Açıklaması Yaptı Mı?

2020 KPSS ÖABT sınavına katılacak olan adayların merakla yanıtını aradığı 2020 KPSS ÖABT sınavının ertelenmesi hususunda ÖSYM ya da bir başka resmi kurum tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Bu durum devam ettiği sürece adaylar sınava başvurularını yapacak ve katılacaklardır. Süreç içerisinde olacak gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

2020 KPSS ÖABT oturumlarına hazırlık yapan öğretmen adayları ile istişare etmek ve bilgiler almak için Tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu