2020 ÖSYM ALES Ertelendi Mi? ALES Ne Zaman Yapılacak?

2020 ÖSYM ALES Ertelendi Mi? ALES Ne Zaman Yapılacak? 2020 ÖSYM Hangi Sınavları Erteledi? Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hangi sınavlar ertelendi?

A+
A-

Akademi dünyasına giriş sınavı olarak bilinen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı kısaca ALES oldukça özel bir sınavdır. Yüksek lisans yapmak isteyenler, akademiye girmek isteyenler, akademisyen olmak isteyenler ALES’e girmek ve yüksek puan almak zorundadır. Ayrıca Merkez Bankası gibi özel kurumlar personel alımlarında adaylardan ALES puanı da isteyebilmektedir. Bu nedenle binlerce aday her yıl Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen ALES’e hazırlanmaktadır. 2020 yılında da binlerce aday ALES için yoğun bir hazırlık süreci geçirdi. Ancak Yeni Tip Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle eğitim-öğretim ve sınav faaliyetlerinde aksaklıklar oldu. Sınavlar ertelendi, eğitim uzaktan yapılmaya başlandı. Peki 2020 ALES ertelendi mi? ALES ne zaman yapılacak?

2020 ÖSYM ALES Ertelendi Mi?

Yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle 2020 yılındaki tüm eğitim-öğretim ve sınav faaliyetleri aksadı. Uzaktan eğitim metoduna geçildi. Sınavlar da ertelendi veya uzaktan gerçekleştirildi. 2020 yılında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir diğer sınavı da ALES’tir. ALES 2020 yılında 2 kez gerçekleştirilecekti. Ancak salgın nedeniyle ÖSYM sınav takvimi de değişti. 2020 yılında yapılan ilk ALES gerçekleşse de yılın sonunda yapılacak 2. sınav ertelendi. 

ALES Ne Zaman Yapılacak?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2020 yılında onlarca farklı sınav gerçekleştirildi. 2020’de 2 kez yapılacak ALES’lerden ilki de bu sınavlardan biriydi. Ancak 2. ALES yapılan duyuru ile ertelendi. ÖSYM ALES’in ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi paylaşımı ise yapmadı.

2020 ÖSYM Hangi Sınavları Erteledi?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Yeni Tip Koronavirüs Salgını (COVİD-19) nedeniyle ertelenen sınavlar şu şekildedir:

  • ALES/2
  • YÖKDİL/2
  • DUS-STS Diş Hekimliği
  • e-YDS/13
  • DİB-MBSTS
  • YDUS
  • DHBT

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.