2021 Anneler Günü Ne Zaman? Kısıtlamada Anneler Günü Hangi Gün?

2021 Anneler Günü Ne Zaman? Kısıtlamada Anneler Günü Hangi Gün? Anneler Günü Nedir? Ne Demek? Anneler Günü Tarihi Dünyada Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır?

30.04.2021
A+
A-

Yeni tip Koronavirüs salgını gölgesinde geçen 2021 pek çok kişinin hayatını zorlaştırıyor. Özellikle de kısmi kısıtlama sürecinden sonra tam kapanma kararı herkesin hayatını olumsuz etkiledi. 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar yaklaşık 17 gün veya 400 saat boyunca tam kapanma süreci geçerli olacak. Tüm bu süreci evinde geçirecek olan milyonlarca kişi şanslıysa ailesiyle vakit geçirebilecek. Tam da bu dönemde anneler günü kutlanacak. Peki anneler günü ne zaman? 2021 anneler günü hangi güne denk geliyor?

Anneler Günü Nedir? Ne Demek? Anneler Günü Tarihi

Her yıl anneler günü ile ilgili soru soran, anneler gününün anlamını ve tarihini merak eden kişi sayısı artmaktadır. Anneler günü her yıl Mayıs ayı içerisinde kutlanmaktadır. Tarihi ise 10 yıllarca geçmişe kadar uzanmaktadır. Anneler günü tüm dünyada farklı tarihlerde kutlanabilmektedir.

Anneler günü kutlama geleneği Antik Yunanlıların, çok sayıda tanrı ve tanrıçaların annesi olarak kabul edilen Rhea onuruna verdikleri ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamaktadır. Antik Romalılar da ilkbahal festivallerini Hz. İsa doğmadan 250 yıl öncesine kadar ana tanrıça Kibele’yi onurlandırmak için kutluyordu. Daha sonra ABD’de Anna Jarvis kaybettiği annesi için 1908’de anma günü başlattı. Daha sonra 1914 yılında ABD Kongresinin onay vermesiyle ABD’de yaygınlaştı. Daha sonra da tüm anneleri onurlandırmak amacıyla tüm dünyaya yayıldı.

2021 Anneler Günü Ne Zaman? Hangi Gün?

Cennetin ayaklarının altında olduğuna inanılan, her kültürde kutsal olan annelerimiz için önemli olan Anneler Gününe sayılı günler kaldı. Milyonlarca kşiinin büyük özlem, heyecanla beklediği anneler günü Mayıs ayında kutlanacak. Anneler günü tam kapanma dönemi içerisinde 9 Mayıs 2021 Pazar günü kutlanacak.

Dünyada Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır?

Norveç’te Şubat’ın ikinci pazar günü
Yunanistan’da 2 Şubat
İsrail’de 30 Ocak-31 Mart arası
Gürcistan 3 Mart
Çin’de 21 Nisan
Ermenistan’da 7 Nisan
Rusya’da Kasım’ın son pazar günü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.