23 Haziran 2019 YSK Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır? Nerede Oy Kullanacağım?

23 Haziran 2019 YSK Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır? Nerede Oy Kullanacağım? YSK Seçmen Kaydı Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır? e-Devlet YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır ve e-Devlet şfiresi nasıl alınır?

20.06.2019
A+
A-

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi geride kaldı. Türkiye’nin pek çok şehrinde ve ilçesinde yerel yöneticiler belli oldu. Bazı il ve ilçelerde ise seçimlerin yenilenmesi yönünde karar alındı. Seçim yenileme kararı alınan ilçelerde yeniden seçim yapıldı. Son olarak gözler 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine çevrildi. Yüksek Seçim Kurulunun aldığı kararla yenilenecek İstanbul seçimlerinde 9 milyona yakın İstanbullu seçmen oy kullanacak. Oy kullanacak seçmenler ise YSK seçmen sorgulamayla ilgili, nerede oy kullanacaklarına ilişkin, hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenmek için araştırmalar yapmakta. Peki dört yıl boyunca İstanbul’u yönetecek yerel yöneticinin seçileceği seçimde seçmenler nerede ve hangi sandıkta oy kullanacak? YSK seçmen sorgulama işlemi nasıl yapılır?

YSK Seçmen Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yüksek Seçim Kurulunun verdiği seçmen kaydı sorgulama işlemi e-Devlet kapısı üzerinden veya YSK’nın seçmen saygası üzerinden yapılmaktadır. Adaylar YSK’nın seçmen sayfasına girip seçmen bilgi yurt içi kısmı üzerinden bilgileriyle giriş yaparak nerede oy kullanacaklarını öğrenebileceklerdir.

E-Devlet YSK Seçmen Sorgula

YSK seçmen sorgulama yapmak için e-Devlet sistemi de kullanılabilir. Hatta bu noktada e-Devlet kapısı YSK’nın seçmen sayfasından daha çok tercih edilmektedir. e-Devlet sistemi üzerinden seçmen kaydı sorgulamak için ilk olarak e-Devlet şifrenizin olması gerekir. Şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerine giderek şifreleri temin etmeleri gerekmektedir. Şifrelerini alan vatandaşlar T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme girmeleri gerekmektedir. Daha sonra sistem üzerinden YSK seçmen kaydı sorgulama işlemi için arama yaparak arama işlemi gerçekleştirilebilir. Böylece vatandaşlar nerede oy kullanabileceklerini öğrenebilir.

Oy Kullanırken Gereken Belgeler Nelerdir?

23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yeniden yapılacak. Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakının adayı Binali Yıldırım arasında geçecek yarış büyük mücadeleye sahne olacak. Milyonlarca İstanbullu seçmen sandığa giderek oy kullanacak. Ancak oy kullanmak isteyenlerin sandığa giderken yanlarında bazı belgeleri de getirmeleri gerekmektedir. Peki bu belgeler nelerdir?

Seçmenler kimlik kartı numaralarını taşıyan, kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, yüksek yargı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini net bir şekilde belirten resmi ve resimli belgelerle oy kullanmalıdır. Belediyeler ya da muhtarlar tarafından düzenlenen ve verilen kimlik belgeleri kimlik tespiti konusunda geçerli olmaz. Ayrıca T.C. kimlik numarası olmayan, resimli ve resmi olmayan kimlikler de geçerli değildir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.