24 Haziran seçimlerinde nerede oy kullanacağım?

24 Haziran 2018 tarihinde hem Cumhurbaşkanı hem de 27’inci dönem Milletvekillerinin belirlenmesi için seçim yapılacak. Milyonlarca vatandaş sandığa gidecek. Peki vatandaş nerede oy kullanacağını nereden ve nasıl öğrenecek? Yurt içi ve yurt dışı seçmen sorgulama işlemi nasıl yapılır?

A+
A-

24 Haziran seçimlerine yalnızca sayılı günler kaldı. Seçimler için geri sayım devam ederken milyonlarca vatandaşın aklında ise “Nerede oy kullanacağım?” sorusu cevap arıyor. www.tercihiniyap.net ailesi olarak Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem Milletvekilliği seçimleri için bu soruyu cevaplandırdık. İşte milyonlarca vatandaşın merak ettiği 2018 yılı YSK seçmen sorgulamasının ayrıntıları…

2018-2019 YSK SEÇMEN SORGULAMA

Milyonlarca vatandaş 24 Haziran tarihinde Pazar günü oy kullanacak. Türkiye’nin geleceği belli olacak. Peki vatandaşlar nerede oy kullanacak? Vatandaşlar seçmen kağıtlarıyla birlikte oy kullanacaklar. Seçmen kağıdı ellerine ulaşmayan vatandaşlar ise nerede oy kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden öğrenebilirler. YSK sitesine giren vatandaşlar “Nerede Oy Kullanacağım” sayfasına girip ardından da oy kullanacakları sandığın bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Yurt dışında ikamet edenler ise seçmen sorgulama uygulamasını kullanarak “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” sayfasına girecekler. Ardından da oy kullanacakları tarih-randevu aralığı ile oy kullanacakları konumun ve adresin bilgilerini öğrenebilirler.

Yurtiçi seçmen sorgulama yapmak ise yine oldukça kolay. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) resmi internet sitesine girerek “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl” , “T.C. Kimlik Numarası” gibi bilgileri dolduran vatandaşlar resim doğrulama işlemini de tamamladıktan sonra nerede oy kullanacaklarını rahatlıkla öğrenebilirler.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OY KULLANMA SAATLERİ

24 Haziran’da Türkiye’nin gelecek yıllarına şekil verecek kritik bir seçim yapılacak. Hem Cumhurbaşkanı hem de 27’inci Dönem Milletvekilleri belirlenecek. İşte bu kritik seçimin oy kullanma saatleri ise şöyle:

Tüm yurtta oy kullanma saatleri 08.00-17.00 arası olarak belirlendi.

Dış Temsilciliklerde oy kullanma saatleri 09.00-21.00 arası belirlendi.

Gümrük Kapılarında oy kullanma işlemi 24 Saat (24 Haziran Pazar günü saat 17.00’a kadar) sürecek.

24 Haziran seçimlerine 59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullanacak.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.