28 Ekim 2019 Okullar Tatil Mi? Resmi Tatil Mi?

28 Ekim 2019 Okullar Tatil Mi? Resmi Tatil Mi? 29 Ekim tatili kaç gün olacak? 28 Ekim'de okullar, devlet daireleri tatil mi, açık mı? 28 Ekim saat kaçtan sonra tatil? 28 Ekim pazartesi yarım gün tatil mi? 28 Ekim'de okullar, bankalar, hastaneler, aile hekimlikleri, sağlık ocakları, eczaneler, devlet daireleri, bakanlıklar, üniversiteler açık mı? Kapalı mı?

21.10.2019
A+
A-

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte milyonlarca kişi için yeni bir maraton başladı. Milyonlarca öğrenci okulların yolunu tutarken, veliler ve öğretmenleri de tatlı bir telaş sardı. Eylül ayından beri eğitim öğretim faaliyetleri tüm Türkiye’de devam ederken öğrenciler, öğretmenler ve veliler tatil günlerini merak etmeye başladı. Her yıl Türkiye Cumhuriyeti tarihi için özel ve önemli olan bazı günler resmi tatil olarak kutlanmaktadır. Bu günlerden bir tanesi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır. Bu bayramda her yıl cumhuriyetin kuruluşu kutlanır ve öğrenciler ile memurlar için 1 günlük resmi tatil ilan edilir. 29 Ekim tarihi her yıl farklı bir güne denk gelmektedir. Örneğin bazı yıllarda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hafta sonuna yani cumartesi ve pazar günlerine denk gelmektedir. Bu durumda tatil bekleyenler hayal kırıklığına uğramaktadır. Bu nedenle 2019 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının hangi güne denk geldiği, hafta içine mi yoksa hafta sonuna mı denk geldiği merak edilmektedir. Ayrıca öğrenciler de “29 Ekim okullar tatil mi?” “29 Ekim okullar kaç gün tatil?” gibi sorular sormaktadır. Bunun yanı sıra milyonlarca memur, öğrenci ve veli 28 Ekim tarihinde tatil olup olmadığını sormaktadır. İşte konuyla ilgili tüm merak edilenler..

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir?

Takvimler 29 Ekim 1923 tarihini gösterirken Türkiye Büyük Millet Meclisi rejim değişikliği kararına imza atmıştır. O tarihten itibaren Türkiye’nin yönetimi Cumhuriyet olarak değiştirilmiştir. Batılı ülkelerden önce demokrasi ve cumhuriyet ile tanışan, kadınlarını başının tacı yapan Türkiye Cumhuriyeti’nin hikayesi işte böyle başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetin 10. yılı kutlanırken yani 29 Ekim 1933 tarihinde bu günü cumhuriyetin en büyük bayramı olarak nitelemiştir. 1923 yılından bugüne dek her yıl ülke genelinde okullarda, ilçe ve il merkezlerinde kutlamalar ve anma törenleri yapılmaktadır. 

29 Ekim Tatili Kaç Gün Olacak?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı her yıl tüm Türkiye’de çoşkuyla kutlanmaktadır. Ayrıca milyonlarca kişi 29 Ekim’in resmi tatil olması nedeniyle bu tarihi iple çekmektedir. Yıllardır 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında 1.5 günlük resmi tatil ilan edilmektedir. 29 Ekim tarihi tam gün 28 Ekim tarihi ise yarım gün tatil ilan edilmektedir. 2019 yılında 29 Ekim salı gününe, 28 Ekim ise pazartesi gününe denk gelmektedir. Bu iki gün toplamda 1.5 günlük tatil olacaktır.

28 Ekim Okullar Tatil Mi? Resmi Tatil Mi?

28 Ekim 2019 tarihi pazartesi gününe denk gelmektedir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında 28 Ekim yarın gün resmi tatil ilan edilmiştir. Bu kapsamda 28 Ekim pazartesi günü saat 13.00’e kadar öğrenciler okula memurlar mesaisine gidecektir. Ancak saat 13.00 itibariyle resmi tatil başlamış olacaktır. 

29 ekim cumhuriyet bayrami

28 Ekim 2019 Okullar Açık Mı? Kapalı Mı?

28 Ekim 2019 tarihinde okullar yarım gün hizmet vermektedir. Yurt genelinde milyonlarca öğretmen, öğrenci, yönetici sabah okula gitmektedir ve öğlene kadar faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak saat 13.00 itibariyle yarım günlük resmi tatil süresi başlayacaktır. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, devlet okullarında 28 Ekim 2019 Pazartesi günü yarım gün tatildir.

28 Ekim 2019 Bankalar Açık Mı? Kapalı Mı?

Türkiye’de faaliyet gösteren Finansbak, Garanti, Albaraka Türk, Akbank, Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, ING Bank, Yapı Kredi vb. devlete veya özel sektöre ait tüm bankalar 28 Ekim pazartesi günü yarım gün faaliyet gösterir. 28 Ekim’de saat 13.00 itibariyle bankalar hizmet vermeyi bırakacaktır. 28 Ekim’de öğleden sonra yapılacak para hareketleri ve para işlemleri ise Çarşamba günü hesaplara yansıyacaktır.

28 Ekim Pazartesi Devlet Daireleri Açık Mı? Kapalı Mı?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı kuruluşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bağlı kuruluşlar, İçişleri Bakanlığı ile bağlı kuruluşlar, Ulaştırma Bakanlığı ile bağlı kuruluşlar, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, tüm bakanlıklar, vergi daireleri, PTT vb. tüm devlet daireleri 28 Ekim pazartesi günü saat 13.00 itibariyle kapalı olacaktır.

28 Ekim 2019 Hastaneler ve Aile Hekimlikleri Açık Mı?

Hastane, poliklinikler, sağlık ocakları, aile hekimlikleri 28 Ekim pazartesi günü öğleden sonra hizmet vermeyecektir. Ancak sağlık hizmetlerinin önemi gerei Hastanelerin acil servisleri 7 gün 24 saat anlayışı ile 28 Ekim ve 29 Ekim’de de hizmet vermeye devam edecektir.

28 Ekim 2019 Eczaneler Açık Mı? Nöbetçi Eczane Var Mı?

Ülkedeki tüm eczaneler 28 Ekim’de yarım gün hizmet verecek. Ancak nöbetçi eczaneler tatil olsun olmasın 28 Ekim ve 29 Ekim’de hizmet verecektir.

28 Ekim 2019 Noterler Açık Mı? Kapalı Mı?

Noterler 28 Ekim’de yarım gün çalışan kurumlar arasındadır. Sabah saatlerinde noterlerin aşırı yoğun olması ihtimaline karşı iş ve işlemlerinizi daha önce halletmeniz de fayda vardır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.