7 Bin Bekçi Alınacak

7 Bin Bekçi Alınacak

26.02.2017
A+
A-

İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay illeri öncelikli olmaküzere 7 bin bekçi alınacak.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, CumhurbaşkanıErdoğan’ın talimatı doğrultusunda çarşı ve mahallelerde halkın can ve malgüvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla,”Çarşı ve Mahalle Bekçileri” teşkilatı güçlendirilecek.

Bu kapsamda halihazırda 5 bin 392 olan kadro sayısı kademeli olarakartırılacak. Sonraki süreçte 7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardındanise valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek.

Doğu Anadolu’daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana,Gaziantep ve Hatay için bekçi alımı yapılacak.

5 ilde 280 bekçi bir ay içinde göreve başlayacak

Geçen yıl Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak valilikleritarafından yapılan duyurunun ardından, çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek içinbaşvuran adaylardan gerekli şartları taşıyan 280’i bir ay içerisindegörevlerine başlayacak. 

280 bekçinin 69’u Diyarbakır, 40’ı Hakkari, 49’u Mardin, 1’i Şanlıurfa, 121’iise Şırnak’ta görev yapacak.

İstanbul’da 700, Şırnak’ta ise 100 bekçi alımı için başlatılan süreç dedevam ediyor. Giriş sınavları her iki ilin valilikleri tarafından belirlenentarihlerde kaymakamlıklar tarafından yapılacak. İstanbul için tahsis edilenbekçi kadrosu sayısı arttırılacak ve yeni bekçi alımları yapılacak, bunailişkin duyuruların da kaymakamlıklar tarafından yapılacağı belirtildi.

Söz konusu illerde ihtiyaç duyulan bölgelerde görevlendirilecek yenibekçiler, genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkan bulunmayan aceleve zaruri hallerde vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayarak, suçlularınyakalanmasında güvenlik güçlerine yardımcı olacak.

Çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için geçen yıl söz konusu sürecitamamlayan bin 604 çarşı ve mahalle bekçisi asayiş ve güvenliğin sağlanmasıiçin güvenlik güçleriyle birlikte görev yapıyor. 

Bin 604 bekçinin 612’si Diyarbakır, 156’sı Hakkari, 451’i Mardin, 59’uŞanlıurfa, 326’sı ise Şırnak’ta görev yapıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ise 4 bin 295 çarşı ve mahalle bekçisigörev yapıyor.

Bekçi olabilmek için aranan şartlar ve istenilen belgeler neler?

Bekçi olabilmek için başvuran adayların,

Türk vatandaşı olması

Lise ve dengi okul mezunu olması

Başvurdukları illerde en az bir yıldır ikamet ediyor olmaları

30 yaşından yukarı olmama, 

Görev yapmaya engel bir hastalığı bulunmama, 

Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet,ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüyekullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapiscezasından hükümlü bulunmama gibi şartlar aranıyor.

ŞARTLARI TAŞIYANLAR SÖZLÜ VE YAZILI SINAVOLACAK…

Aranan şartları taşıyanlar, öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak, sözlüsınavdan geçerli not alan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacak.

Yazılı sınav sonuçlarına göre asil ve yedek aday listesi belirlenecek. 

Tüm aşamalarda başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleriise iptal edilecek.

Adaylar, çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için sadece bir ilçekaymakamlığına müracaat edebilecek. Aday, bekçi olmaya hak kazandığı takdirde,başvuru yaptığı ilçenin kadrosuna atanacak.

Sözlü sınavda 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılacak. Sözlüsınav sonuçları, başvurunun kabul edildiği ilçe kaymakamlığının internetadresinden ilan edilecek.

Yazılı sınavda ise adaylara Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültürderslerinden sorular sorulacak. 

2017 BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?GÖREVLERİ NELERDİR ?

KONUYLAİLGİLİ SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUMUMUZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.