AFAD Deprem Sorgulama 2018 Nedir?

Soyağacı, miras sorgulama, şehit sorgulama hizmetlerinden sonra yeni bir uygulama daha devreye girdi. AFAD deprem riski sorgulama hizmetini vatandaşın kullanımına açtı. Peki deprem sorgulama hizmeti nedir? Ne işe yarar?

20.03.2018
A+
A-

AFAD, deprem riski sorgulama uygulamasını milyonlarca vatandaşın hizmetine sundu. Türkiye’nin deprem risk haritası yenilenmişti. Bu harita üzerinden vatandaşlar yaşadıkları veya istedikleri bölgenin deprem riskini sorgulayabilecek. AFAD hizmet için özel olarak açtığı https://tdth.afad.gov.tr/ internet adresi üzerinden vatandaşa deprem risk sorgulama hizmeti veriyor. 

AFAD DEPREM RİSK SORGULAMA NEDİR?

Türkiye’nin deprem risk haritası en son 1996 yılında değişmişti. İşte o kritik öneme sahip harita değişti. Ve AFAD’ın koordinatörlüğünde ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) ile birlikte yeni harita hazırlandı. Yeni haritayla risk değerlendirmesi yalnızca fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulunduruldu. Ayrıca risk belirtme sistemi de değişti. Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

MAHALLE MAHALLE SORGULAMA YAPILACAK

Yenilenen deprem haritası dijital ortamda vatandaşın hizmetine sunuldu. Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılıyor yeni hizmetle.  “Türk Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Uygulama henüz test aşamasında. İnternet adresine girdikten sonra sayfanın üst kısmında yer alan “raporlama” butonuna tıklayıp gerekli bilgileri girdikten sonra hizmetten faydalanabilirsiniz.

HİZMET SORGULAMA LİNKİhttps://tdth.afad.gov.tr/

OTOMATİK HESAPLAMA YAPILACAK

Yeni deprem haritası ile inşaat mühendislerinin işleri de kolaylaşacak. Yeni program sayesinde hesaplamalar otomatik olarak program tarafından yapılacak. Böylece değerler de değişiklik olmayacak

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.