Ahmet Hakan Kimdir, Yozgatlı Mıdır, Kaç Yaşındadır, Kaç Yıldır Gazetecidir?

Ülkemizin televizyon programcılığı ve köşe yazarlığı konusunda en başarılı isimlerinin başında gelen Ahmet Hakan kimdir? Ahmet Hakan nerelidir, kaç yaşındadır? Haberimizde…

20.04.2021
A+
A-

Çok uzun zamandır medya dünyasında aktif şekilde yer bulan, doğan holding grubunun medyadan çekilmiş olmasına rağmen televizyon programcılığına devam eden, zaman zaman sert çıkışlarıyla gündeme damga vuran, köşe yazarı ve televizyon program sunucusu Ahmet Hakan kimdir? Ahmet Hakan’ı daha iyi tanımak, nereli olduğunu öğrenmek ve kaç yıldır gazetecilik yaptığını yazımız devamında görebilirsiniz.

Ahmet Hakan Kimdir, Nerelidir?

Ahmet Hakan, 11 Ağustos 1967 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde dünyaya gelmiştir. 2021 tarihi itibariyle Hakan’ın yaşı 54 olacaktır. Vesile hanım ve Hamdi Bey’in oğludur. Müftü olan bir babanın çocuğu olan Ahmet Hakan, çocukluk yıllarında anadolu’nun birçok şehrini dolaşmak durumunda kalmıştır. Ağrı, Amasya, Çanakkale ve Balıkesir bu illerden bazılarıdır. Ahmet Hakan, İmam Hatip Lisesi mezunudur. Bir süre Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitim görmüştür. Daha sonra İstanbul’a yerleşen Ahmet Hakan, Hürbakış isimli gazete’de çalışmıştır.

Hakan’ın televizyon dünyasına adımı 1993-1994 yıllarında muhabir olarak TGRT’de başlamıştır. Burada “Yankı” isimli bir haber programı yapan ekiple birlikte çalıştıktan sonra Kanal 7 kurulurken genel müdür Mustafa Çelik ile irtibata geçti ve bu kanalın kadrosuna dahil oldu. Burada da bir süre muhabirlik yapan Hakan, 1995-2003 yılları arasında  Kanal 7 haber müdürlüğü ve ana haber sunuculuğunu üstlendi. Kanal 7’de uzunca süre takip edilen daha sonra başka isimlerinde sunduğu “İskele Sancak” adlı programı hazırladı ve bu programdaki bazı bölümleri kitap haline getirdi. 2004 yılında Kanal 7 ile anlaşamayarak buradan istifa etti.

Ahmet Hakan’ın Köşe Yazarlığı Serüveni

Ahme Hakan köşe yazarlığına Yeni Şafak’ta başladı. Daha sonra Sabah gazetesinde yazmaya başladı. Çok uzun zamandır da Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olarak devam eden Hakan, bu alanda çok tanınır bir isim haline gelmiştir. Hürriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni de olan Hakan, bu görevi halen sürdürmektedir. Hakan, köşe yazılarında bilgilendirici konular seçmeye, doğru tespitleri gözler önüne sermeye çok özen gösteren bir yazardır. Bu tespitleri sayesinde zaman zaman ciddi tartışmalar içerisine de düşmektedir. Ankara Eski Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek ile girmiş olduğu tartışma hala akıllardadır.

Ahmet Hakan’ın medya serüveni 2005 yılından beri CNN Türk’te devam etmektedir. 2017-2018 yılları arasında Kanal D haber genel yayın yönetmenliği ve haber sunucusu olarak görev yapan Hakan, kısa süre sonra bu görevi bırakmıştır.

Ahmet Hakan Kitapları Nelerdir?

  • 1997: Sivil, Dayanılmaz Bir Yürek (Birey Yayınları)
  • Mehmet Eymür: Çeteler, Mafya ve Siyaset
  • Deniz Baykal: CHP ve Anadolu Solu
  • Ahmet Kabaklı: Neden Milliyetçilik?
  • Yaşar Nuri Öztürk: Kur’an Adına Konuşuyorum

  • Orhan Pamuk Kırmızı ve Kar
  • Oktay Sinanoğlu Bir Türk Dehası
  • Orhan Gencebay: Ne Olur Sev Beni
  • Vedat Türkali: Niçin Komünist Oldum?
  • Ali Bulaç ile İslamcılık Üzerine
Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.