Aİle hekimi maaşları ne kadar 2018? Pratisyen hekim ne kadar maaş alır?

Sağlığımızı emanet ettiğimiz doktorlarımızın hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bir yazı hazırladık. Pratisyen doktor maaşları ne kadar 2018? Aile hekimi ne kadar maaş almaktadır?

15.02.2018
A+
A-

Pratisyen doktor, yani herhangi bir alanda uzmanlığı bulunmayan lisans tıp eğitimini başarıyla bitirmiş doktor. Aile hekimi, il,ilçe ve bazı köylerde bulunan aile sağlığı merkezlerinde görev yapan doktorlara verilen unvan. Her aile hekimi bir pratisyen hekimdir ancak her pratisyen hekim aile hekimi değildir. Burada ayırıcı olan özellik pratisyen hekimin görev yaptığı sağlık kuruluşudur. Pratisyen hekim maaşları da çalıştığı sağlık kurumuna göre değişmektedir.

Pratisyen hekim hastanelerin acil servisinde veya aile sağlığı merkezlerinde çalışmaktadır.  Hastanelerde görev yapan pratisyen hekim maaşı ve hastane döneri almaktadır. Göreve yeni başlayan pratisyen hekim maaşı 2018 için 4.140 Türk Lirası, ortalama kamu hastanesi döner sermaye ödemesi ise 2.500 Türk Lirası üzerine seyretmektedir.

Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Öncelikle bir hatayı düzeltmekte fayda var aile hekimi maaş alır ancak aldığı maaş ve ödemelerle birlikte bazı yükümlülükleri de üstlenir! Aile hekimine farklı kalemler adı altında sabit ücret, ek ödeme, hasta başı ödeme şeklinde ödeme yapılır.

Her bir aile hekimi çalıştığı aile sağlığı merkezinde çalışanların (hemşire, temizlikçi vs) ücret,sigortasından, binanın temizlik ve bakımından sorumludur. Bahsettiğimiz sorumlulukları bölüşmek amacıyla birden fazla aile hekimi aynı binada hizmet vermeye çalışmaktadır. İki bin hastası olan bir aile hekimi devletten sabit 2720 TL, 1725 TL, 1600-2000 TL arası hasta sayısına göre ek ödeme almaktadır.

Diğer mesleklerin maaş bilgilerine ilişkin yazılarımız buradan okuyabilirsiniz.

Özel Hastane Pratisyen Doktor Maaşları Ne Kadar?

Özel hastanelerde pratisyen doktor maaşları hastanenin bulunduğu yere, hastanenin muayene ücretine, bakılan hasta sayısına göre değişmektedir. Genellikle sabit bir ücret ve baktığı hasta sayısına göre ödeme sistemiyle çalışmaktadır. Ortalama bir özel hastane de çalışan pratisyen hekim maaşı 2018 itibariyle 6 bin TL altında çalışmaz.

Konuyla ilgili daha çok bilgi edinme veya soru sormak için forum tercihiniyap adresini kullanabilirsiniz.

3802 1 8c4bec5e4888a1a9eb0dfa33875affbf

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. sinir dedi ki:

    pratisyen hekimin yaptığı işe göre aldığı maaş çok fazla. ASMlerde boş boş yatıyorlar.