Kimdir

Alparslan Bayraktar Kimdir? Nerelidir? Bulunduğu Görevler Nelerdir?

Siyaset gündemimiz son yıllarda oldukça sıcak günler ve gelişmeler ışığında ilerliyor. Yeni kabine ihtimalleri, koronavirüs nedeniyle yapılabilecek değişiklikler, kurulan yeni partiler, hissedilen ekonomik kriz, anayasa değişikliği gibi oldukça yoğun konular sürekli tartışılıyor.

Bu konulardan kabinede yapılacak değişiklikler konusu da son birkaç yıldır sürekli kulislerde dolaşıyor fakat bir türlü o beklenen değişiklik gerçekleşmiyor. Yine son dönemde daha fazla siyasinin ve gazetecinin dile getirmesi ile birlikte yeni kabinede olabilecek kişiler konuşulmaya, tartışılmaya başlandı. Bu isimler arasında oldukça ilginç simaların olduğu da dikkatlerden kaçmadı. İşte Alparslan Bayraktar da bunlardan bir tanesi.

Bu söylentilerin yayılması ile birlikte kamuoyunda Alparslan Bayraktar kimdir, aldığı görevler nelerdir, kariyeri nasıldır, aldığı eğitim ne üzerinedir, kaç yaşındadır, nerelidir soruları merak uyandırdı ve araştırılmaya başlandı. Haberimizde bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

ALPARSLAN BAYRAKTAR KİMDİR?

Ailesi Trabzon’a bağlı Çaykara İlçesi’nden olan Alparslan Bayraktar 1975 yılında Hatay’a bağlı Kırıkhan ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini büyükşehirde aldığı tahmin edilen Bayraktar 1991 yılında İstanbul’da üniversite eğitimi almaya başladı.

ALPARSLAN BAYRAKTAR’IN EĞİTİM HAYATI

İstanbul’da İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanarak kayıt yaptıran Alparslan Bayraktar 1991 yılında girdiği bölümü 1995 yılında tamamlayarak mühendis olarak mezun oldu.

Mühendislik unvanının üzerine sosyal bilimler alanında yüksek lisans, master çalışmaları yaparak kariyerini farklı dallarda da genişleten Alparslan Bayraktar Ankara’da Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Laws & Economics (Ekonomi Hukuku), Amerika Birleşik Devletleri’nde Tufts Üniversitesi Fletcher Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Okulu’nda International Relations and Affairs (Uluslararası İlişkiler) ve yine Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Environmental Economics and Policy (Çevre Ekonomisi ve Politikası) alanlarında çalışmalarını yürüterek Dr. unvanı elde etmiştir.

alparslan bayraktar meslegi, kariyeri, egitimi

DR. ALPARSLAN BAYRAKTAR’IN MESLEK HAYATI, KARİYERİ, GÖREVLERİ

İş hayatına New York’ta adım atan Bayraktar Goldenline Inc. Bünyesinde satış yöneticisi olarak mesleğe başlamıştır. 2001 ve 2006 yıllarında sürdürdüğü bu görevden sonra Türkiye’ye dönerek 2010 ve 2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda (EPDK) kurul üyeliği yaptı. Bu süre zarfının içinde yine 2012-2013 yılları arasında Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği’nde (ERRA) başkan yardımcılığı, 2013-2016 yılları arasında da aynı birlikte başkan olarak görev yaptı. 2015-2016 döneminde Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu’nda da (ICER) başkanlığını da yürüten Dr. Alparslan Bayraktar 2016 ile 2018 yılları arasında da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi.

2018 yılında yeni hükümet sistemine geçişimiz ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanan Bayraktar halen bu görevini sürdürmek ile beraber aynı zamanda Dünya Enerji Konseyi (DEK) Türkiye Başkanı olarak da görev yapmaktadır.

<div></div>

ALPARSLAN BAYRAKTAR KAÇ YAŞINDA? ASLEN NERELİ? ÖZEL HAYATI

alparslan bayraktar ozel hayati, nereli, evli mi

Aldığı eğitim ve bulunduğu görevlerden de anlaşılacağı üzere oldukça iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olan Bayraktar aynı zamanda oldukça çalışkan ve başarılı bir kişi olarak tanınmaktadır. Birçok siyasi gibi aslen Trabzonlu olan Alparslan Bayraktar 1975 doğumludur ve 46 yaşının içindedir. Çevresi tarafından oldukça sevilen başarılı bürokrat 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nikah şahidi olduğu nikah töreninde dünya evine girmiştir.

<div></div>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu