Anayasa Mahkemesi Memurun Maaş Güvencesi Olmadığına Hükmetti

Anayasa Mehkemesi ana muhalefet partisi ve İstanbul İdare Mahkemesi tarafından önüne getirilen dosyada alışılmadık gerekçelerle red kararı verdi.

11.01.2018
A+
A-

Güncel Anayasa Mahkemesi İçtihatları:

Anayasa mahkemesi 11.01.2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan bir karar ile ilginç içtihatlara imza attı. 2016/133 esas 2017/155 karar sayılı dosyada üst kurul çalışanlarının özlük haklarını ihtiva eden düzenlemeler de mevcuttu. Kamuoyunda 666 sayılı KHK olarak bilinen ve daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen eşit işe eşit ücret düzenlemesi 6704 sayılı yasa ile TBMM gündemine taşındı ve 2012 yılından sonra göreve başlayan tüm personele uygulanacak şekilde yasalaştı.

Anayasa Mahkemesi’ne hem soyut hem somut norm denetimi yollarıyla gönderilen ilgili kanun maddesi AYM tarafından iptal edilmedi.2017/155 sayılı Anayasa Mahkemesi kararı incelendiğinde şu içtihatlar dikkatimizi çekiyor:

·        Kazanılmış haklara saygı ilkesi uygulanmayabilir,

·        Anayasa Mahkemesinin usul ve esastan verdiği kararlar arasında fark mevcuttur,

·         Eğer usulen sakat bir işlem veya hukuksuz bir uygulama varsa daha sonra kanun çıkararak  uygulamanın başladığı tarih esas alınıp kanun çıkarılarak baştan itibaren hukuka uygun hale getirilebilir.

Üst kurul personeli hâli hazırda almış olduğu ve ellerindeki bordrolarıyla ispatladığı maaşlarından%25’lik bir dilimi kaybettiler. Kısacası Anayasa Mahkemesi son içtihadıyla memurun maaş güvencesi olmadığına bugün aldığınız maaşın yarın düşürülebileceğine hükmetti. Bizden memur arkadaşlarımıza küçük bir tavsiye; maaşlarınızı dikkatli harcayın ve fazla uzun vadeli plan yapmayın.

İlgili konu başlığına gitmek için tıklayınız.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. murakıp dedi ki:

    Şu kararı okuyunca daha doğrusu kararda yer alan gerekçeyi okuyunca midem bulandı. Bu nasıl bir bencillik? Hiç mi vicdanen rahatsız olmadınız şu cümleleri kağıda dökerken?