Ankara’da ÖSYM Skandalı! Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı Yarıda Kaldı!

26 Mayıs 2018 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı sınavının Ankara Esenboğa E-sınav merkezinde tamamlanamadığı ve ciddi sorunlar ile karşılaşıldığı adaylar tarafından paylaşıldı.

26.05.2018
A+
A-

26 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı sınavı bu yıl ilk kez kağıt ortamında değil Elektronik Sınav yoluyla yapıldı. Ancak bugün sınav merkezlerinden birisinde sınav yardı kaldı ve adaylar sınavı tamamlayamadan evlerine dönmek zorunda kaldı. 

Elektronik sınav nedir?

Elektronik sınav sisteminde adaylar kağıt ortamında bir kitapçık ve optik form yerine soruları bilgisayarda görüp, yanıtları da bilgisayara girerler. Bu sistemde her adayın önünde bir bilgisayar olur ve sayısal sorular dışında kağıt kalem kullanımı olmaz.

Peki sınavda neler oldu?

Çile ulaşım ile başlıyor. Ankara’da 5000 kişilik ÖSYM elektronik sınav merkezi Ankara merkezinin yaklaşık 40 kilometre kuzeyinde yer alan bir merkez. Esenboğa Havalimanı-Çubuk Yolu üzerinde yer alan merkeze ulaşmak için 5000 aday EGO otobüsleri ve Belko Havayolu otobüslerini kullanmak durumunda kaldılar. Bu araçlar ise 5000 kişilik bu kafileyi taşımaya yetmedi. Bu noktada ÖSYM’nin bu merkeze 5000 adayı taşıyacak kapasitede bir servis ağı kurmamış olması skandalın ilk adımıydı.

Adaylar sınav merkezine vardıklarında, lavabodan, salona girişlere her yerde uzun kuyruklar beklemek zorunda kaldılar. Bu anlamda adaylar daha sınava girmeden Ramazan günü ve oruçlu bir biçimde sıkıntı yaşamaya başladılar. Ulaşım çilesinin ardından sınav salonundaki bekleyişler ile de sorunlar bitmedi.

Sınav başladığında sorunlar silsilesi adayların yakasını bırakmadı. Sınav sistemi adayların kimilerinde açılmadı, sonrasında sistem bir kaç kez gitti geldi, bu süreçte bazı adaylar soruları çözerken bazı adaylar çözemedi ve en sonunda tüm adaylar tarafından kuvvetli bir protesto başlatıldı. Adaylar alkış  ve protestolar ile şikayetlerini sesli biçimde dile getirince Ankara Esenboğa Sınav Merkezi’nde sınav yarıda bırakıldı ve iptal edildi. 

Diğer Merkezlerde Durum Ne?

İstanbul ile İzmir sınav merkezlerinde sınavların tamamlandığı adaylarca belirtiliyor. Ancak en kalabalık sınav grubu olan Esenboğa Sınav Merkezi’nde sınavların tamamlanmaması şimdi ne olacak sorusunu akıllara getiriyor.

Şimdi  Ne Olacak?

Öncelikle şu var, çoğunluğun sınavı tamamlanamadı. Çok az bir kesimin sınavı neticelendirilebildi. Bu durumda yapılması gereken acilen sınavın TÜM ADAYLAR için iptal edilmesidir. Aksi halde ortaya ciddi bir mağduriyet çıkacaktır. Ayrıca tüm adayların 200 TL sınav ücretleri iade edilmedi masraf ederek Ankara’ya gelen adayların yol ve konaklama masrafları TAZMİN edilmelidir. Bunun yapılmaması halinde ÖSYM’nin zaten zedeli olan güvenilirliği adaylar nezdinde tamamen yok olacaktır.

Sınav Kağıt Ortamında Yapılmaya Devam Edilmeli

Görüldüğü üzere ÖSYM’nin bu kadar kalabalık bir aday grubuna elektronik sınav yapacak kapasitesi henüz yoktur. Organizasyondan, sınavın yapılışına kadar her aşamada çok fazla sorun çıkmıştır. Bu nedenle eskisi gibi okullarda ve kağıt ortamında sınav yapılmaya devam edilmeli ve adaylara böyle bir skandal tekrar yaşatılmamalıdır.

Sınava dair olayların konuşulduğu Sayıştay Sınavı FORUM başlığımızda tüm detayları bulabilirsiniz. Tıklayın!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. ösymzede dedi ki:

    Neler olmuş ya? ÖSYM rezilsin rezil. Bunca insanın hakkına günahına girmek yazıktır, günahtır. İnşallah bütün mağduriyetler giderilir. Uçakla gelip gidenler var. Her adayın hesabına 500 TL'den az olmamak üzere para yatırılmalıdır.