Hangi online eğitim platformunu daha başarılı buluyorsunuz?

Hemen hepimiz ya bir lisans öğrenimine devam ediyoruz ya da tamamladık. Ama maalesef sadece lisans mezun olmak bir iş sahibi olmamız için yeterli değildir. İşsizliğin hat safhada olduğu bu dönemde KPSS, ALES, HAKİMLİK, KAYMAKAMLIK ve diğer kurum sınavlarına girmekten ve kazanana kadar çalışmaktan başka çaremiz yok. Bu nedenle bir çoğumuz dershanelere giderken bazılarımız bu sınavlara kendisi hazırlanmayı tercih ediyor. Ya parasızlıktan ya da bulunduğu yerde iyi bir kurs olmamasından ya da başka bir işte çalışmak gibi dershaneye gidecek vakti bulamamaktan…

Hangi online eğitim platformunu daha başarılı buluyorsunuz?

Bu yazımızda sizlere son dönemlerde oldukça popüler olan bir eğitim modelini aktarmak istiyoruz: Online Eğitim

Online Eğitim programları tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önce İhtiyaç, Yargı, Lider, Murat gibi mevcut kurumsal dershanelerin başlattığı ama başarılı bir şekilde sürdüremediği, daha sonra ise sadece bu işi yapan eğitim kurumları tarafından yürütülen yeni bir sektör haline gelmiştir.

Online Eğitim veren programlarda; bilgisayar, tablet ya da telefondan belli bir saatte öğrenciler ve eğitmen eşzamanlı olarak bir web sitesinde buluşmakta ve etkileşim halinde eğitim faaliyetini yürütmektedirler. Yani öğrenciler canlı derse katılıyor eğitmeni dinliyor, sorulara cevap verip soru sorabiliyor ve kaçırdıkları dersleri daha sonra tekrar izleyebiliyorlar.

Online eğitimin örgün eğitimden farkları nelerdir?

  • Online eğitim alan bir öğrenci sabah erken kalkıp hazırlanmak, dakikalarca süren otobüs yolculuğu, toplum taşıma ve dışarıda yemek yeme ücreti, günün getirdiği stres ve yorgunluk gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaz. Hem maddi açıdan hem de daha önemli olan “zaman” yönüyle diğer öğrencilere göre avantajlıdır. Dolayısıyla gün içinde kendine daha çok vakit ayırabilir.
  • Genellikle dershaneler birkaç eğitmeni ile meşhurdur. Ama online eğitimde eğitmenler de canlı derslere farklı şehirlerden katılabilir. Bu nedenle iyi bir online eğitim kurumu Türkiye’nin her yerinden alanında uzman eğitmenlerle çalışabilir. Bunu başarıyorsa da önemli ölçüde avantaj sağlar.
  • Soğuk havalarda ya da hastalık durumunda örgün eğitime devam edilemediği için çoğu zaman kaçırılan derslerin telafisi mümkün değildir. Online eğitimde ise kaçırılan dersler tekrar izlenebilir.
  • Vize ve final sınavları olan öğrenciler örgün eğitimi mecburen aksatmaktadırlar. Ama online eğitimde kaçırdığı dersleri hızlıca dinleyerek toparlama şansını yakalayabilirler.

Kimler neden online eğitim almalı?

  • Taşrada yaşayan öğrenciler bulundukları yerde genellikle iyi bir eğitim kurumu olmadığı için kısıtlı imkanlarda sınavlara hazırlanmaktadırlar. İyi bir kadroya sahip online eğitim bu öğrencilerin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır. Zira YSK Türkiye 1. si ve Kaymakamlık Türkiye 1. si online eğitim ile hazırlanmış kişilerdi.
  • Bir işte çalışan kesim için dershaneye gitmek kâbus gibidir. Hafta içi zaten çok yorulmuşlardır hafta sonu bir de dershane derken birkaç ay içinde performans düşüklüğü yaşamamak işten bile değil. Bu nedenle eve gidip yemek yiyip dinlendikten sonra ders dinlemek hem vakit kazandıracak hem de verimi artıracaktır.
  • Maddi yetersizlikler de örgün eğitim almaya büyük engeldir. Bugün çoğu kurs fahiş fiyatlarda öğrenci almaktadır. Maddi imkânı olmayan öğrenciler de doğal olarak bu kurslardan yararlanamamaktadır. Online eğitimler örgün eğitim ücretlerinden çok daha uygun ücret talep etmektedirler. Bu nedenle online eğitim daha cezbedicidir.

Sonuç olarak online eğitimin örgün eğitimden çok avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her sektörde olduğu gibi bu alanda da sadece ticari kazanç elde etmek için bu işi yapmak isteyen çok yatırımcı olacaktır. Bu anketi yapmamızın sebebi sizlerin ve sizden sonrakilerin doğru eğitim kurumundan eğitim almasını istememizdendir. 

Ankete katılmak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih ULUSOY
Melih ULUSOY - 3 ay Önce

sorubankası.net