Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 2020/2 KPSS Atama Taban Puanları

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler atama puanları KPSS 2020/2 atamalarında kaçta kalmıştır, bu atamadaki en küçük ve en büyük siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler atama taban puanları kaçtır?

ATAMA PUANLARI 15.01.2021, 03:20 15.01.2021, 04:09
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 2020/2 KPSS Atama Taban Puanları

Her birey iyi bir meslek sahibi olmak ister. İyi konusu ise bireyden bireye farklılık göstermektedir. Kimisi iyi bir meslek olarak çok fazla para kazanacağı meslekleri düşünürken kimisi kariyer vadeden meslekleri, kimisi de az kazanayım ama kafam rahat olsun diyeceği meslekleri tercih edebilmektedir. Bu son söylediğimiz genellikle devlet memurluğu, kamu personelliği çağrışımı yapmaktadır. Bu mantıkla hareket eden bireyler genellikle kamuda çalışmayı düşünürler.

Ülkemizde kamuda çalışabilmek için, devlet memuru olmak için adayların, istisna bazı işler dışında, KPSS’den aldıkları puana bakılmaktadır. Her devlet kurumu kendi personelini farklı metotlar ile almaktadır fakat neredeyse hepsinin ortak noktası bir KPSS puanı istemesidir.

Bazı devlet kurumları merkezi atamalar ile personel alımı gerçekleştirmektedir. Merkezi atamanın olayı ise kamu personeli seçme sınavı içindeki genel kültür genel yetenek testlerini çözerek elde edilen puan türü ile mülakat veya ek bir sınav olmadan açılan kadrolara başvurulmasıdır. Bu başvurularda kabul almak için açılan kadroya başvuran en yüksek puanlı adayın siz olması gerekmektedir. Bu puanlar her sene yapılan sınava veya açılan kadro sayısına göre değişiklik gösterdiği için kesin şu kadar puan ile alım yapılır demek zordur fakat önceki yılların puanları adaylara fikir verebilmektedir. Biz de sizlere bu nedenle bölümlere özel olarak atama taban puanları listelerini yayımlamaya çalışıyoruz ve bu yazımızda siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler KPSS 2020/2 atama puanları listesini bulabileceksiniz.

KPSS 2020/2 SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER ATAMA TABAN PUANLARI

Her merkezi atama içinde hem tüm mezunları alan hem de sadece belli bölüm mezunlarının başvuru yapabildiği kadrolar bulunmaktadır ve lisans programları için 4001 nitelik kodlu kadrolara tüm lisans mezunları başvuru yapabiliyorken (ek nitelik kodu ile ek şart istemesi durumunda biraz daha farklıdır) siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunları 4507 nitelik kodlu kadrolara da başvuru yapabilmektedir.

Bu genel atamalar yılda 2 kere yapılmaktadır ve 2020/2 bunların ikincisidir. 2020’nin ikinci ataması olan 2020/2’de siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunlarının başvuru yapma şansı bulunan toplam 116 kontenjan bulunmaktaydı. Bunlardan 95 tanesi tüm lisans mezunlarının başvuru yapabildiği kontenjanları kapsıyorken özellikle siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunlarının başvuru yapabildiği kontenjan sayısı 21 idi.

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunu olarak başvurma şansının bulunduğu bu bahsi geçen 116 kontenjana en küçük puan ile yerleşen adayın puanı 88,692 iken en büyük puan ile yerleşen adayın puanı ise 98,200 olarak ortaya çıkmıştır.

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler atama taban puanları KPSS 2020/2’ye ait tüm kontenjanların listesi aşağıdaki gibidir.

Kamu personeli olma yolunda merak ettiğiniz her şeyi sorarak bilgiler bulabileceğiniz forum sayfalarımıza FORUM.TERCİHİNİYAP.NET adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

* Yazı içinde yer verdiğimiz 2020/2 KPSS siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler atama puanları tablosu ÖSYM tarafından yayımlanan bilgi ve kılavuzlar üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru herkes için geçerli olacaktır.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu