Ayşe Böhürler Kimdir? Nerelidir? Eğitimi Nedir? Kaç Yaşında? Kariyeri Nedir?

Ayşe Böhürler kimdir? Memleketi neresidir? Kaç yaşında? Ayşe Böhürler nereden mezun? Eğitim hayatı nasıl? Ayşe Böhürler hangi işleri yaptı? Kitapları neler? Siyasi kariyeri nasıl?

A+
A-

Kurucu üyelerinden olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’ne Ankara’da gerçekleşen 7. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK üyesi olarak seçilen Böhürler kimdir kamuoyu tarafından merak edilenler arasında. Aynı zamanda adı zaman zaman bakanlıklar için de anılan Ayşe Böhürler’in biyografisi haberimizde.

AYŞE BÖHÜRLER KİMDİR?

Kayseri’de dünyaya gelmesine rağmen Nevşehir Ürgüplü ailesinin memleketlerine bağlılıklarından dolayı nüfusta Ürgüplü görünen Ayşe Böhürler 1963 doğumludur. İlkokul ile birlikte eğitimine İstanbul’da devam eden Böhürler ortaöğretim öğrenimini de Erenköy Kız Lisesi’nde tamamlamıştır.

AYŞE BÖHÜRLER EĞİTİM HAYATI

Böhürler o günkü adı ile İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu şimdiki adıyla İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla ilişkiler bölümünü kazanarak başarı ile mezun oldu. Öğrenim hayatını burada noktalayan Böhürler daha sonra meslek hayatına atılmıştır.

AYŞE BÖHÜRLER’İN MESLEKİ VE SİYASİ HAYATI

Ayşe Böhürler 1992 ila 1994 yılları arasında İzlenim, 1994 ila 1995 arasında da Aksiyon dergilerinde kadın, aile ve eğitim bölümlerinde editörlük yaparak ismini duyurmaya başladı. 1995 ila 2007 yılları arasında o dönem için yenilikçi ve özgün televizyon kanallarından birisi olarak görülen Kanal 7’de program sorumlusu ve yapımcı-yönetmen olarak görevler aldı. 2007 yılında Yenişafak Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya başlayan ve halen devam eden Böhürler yine bu tarihten itibaren kendi şirketinde bağımsız yapımcı olarak medyaya hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Gazeteci, yapımcı, programcı gibi unvanlarının yanı sıra genç yaşlarından itibaren ulusal ve uluslararası platformlarda ve sivil toplum örgütlerinde görevler almıştır. Kadın hakları, medya, hayırseverlik ve göç gibi konularda uluslararası organizasyonların düzenlemesinde rol oynayan Böhürler yine bunların yanı sıra siyasal iletişim konusunda seminerler vermekte, Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde medya üzerine dersler okutmaktadır.

ayse bohurler mesleki kariyeri

Yapımcılık ve yazarlık hayatı boyunca pek çok belgesel yapan ve köşe yazıları yazan Ayşe Böhürler bunlara ek olarak 5 tane de kitap yazmıştır. Kitapları ve belgeselleri şunlardır.

AYŞE BÖHÜRLER BELGESELLERİ

Yapımcısı olduğu veya yazdığı belgesellerden bazıları ve en önemlileri; “Başörtüsü”, “İran’da Kadın”, “Avrupalı Türk Parlamenterler”, “Garaudy “, “Hayme Ana”, “Kitaba Adanmış Bir Ömür-Ali Emiri Efendi”, “Biz İngiliz Müslüman Kadınları”, “Duvarların Arkasında/Müslüman Ülkelerde Kadın”, “Avrupa’nın Mültecilerle İmtihanı”…

AYŞE BÖHÜRLER KİTAPLARI

  • Duvarların Arkasında- Müslüman Ülkelerde Kadın
  • Yazmasam Ölürdüm
  • Bi Ters Bi Düz
  • Mülteci Parfümü
  • Alev Alatlı ile Kelebek Etkisi Söyleşileri

SİYASİ HAYATI

Ayşe Böhürler Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyelerinden biridir ve 2001 ila 2012 yılları arasında da AK Parti MKYK üyesi olarak görev yapmıştır. 2021 yılına kadar biraz daha farklı konumlarda yer alan Böhürler Ak Parti’nin 7. Olağan Büyük Kongresi’nde tekrar 75 kişiden oluşan MKYK üyelerinden birisi olmuştur.

Kadın, kültür, tarih, ekonomi, Ortadoğu, İslam dünyası, Avrupa’da mülteciler, İslamofobi, gastronomi gibi alanlarda çalışan Böhürler özellikle son dönem belgesellerinde mültecilerin yaşamlarına odaklanmıştır. Bunlara ek olarak İstinye Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve IMRA (Uluslararası Göç ve Mülteci Derneği) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

<div></div>

AYŞE BÖHÜRLER KAÇ YAŞINDA, NERELİ? ÖZEL HAYATI

ayse bohurler ozel hayati

Başarılı yazar çok kitap okunan, düşüncelerin dile getirildiği, siyasetten kültüre kadar birçok konunun tartışıldığı bir ortamda büyümüştür ve bunun etkileri ilerleyen yaşlarında yaptığı işlerde görülmektedir. Ailesi aslen Nevşehir Ürgüplüdür. Her ne kadar sadece belgesel çekmiş gibi görünse de canlı yayın, kültür-söyleşi, ramazan ve yemek programları da yapan Böhürler 1963 doğumludur ve şu anda 58 yaşının içindedir. Böhürler’in üç evladı bulunmaktadır.

<div></div>

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.