Barolara İlişkin Kanun Nedir? Hangi Maddeler Var? Ne Değişecek?

Barolara İlişkin Kanun Nedir? Hangi Maddeler Var? Ne Değişecek? Barolara İlişkin Kanunda Hangi Maddeler Var? Barolara İlişkin Kanunla Ne Değişecek? Avukatlık kanunu neler getiriyor?

A+
A-

Günlerdir tartışılan Barolara İlişkin Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçti. Resmi Gazete’de 15 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Avukatlık Kanunu ile Bazu Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hukuk camiasında büyük değişikliklere neden olacak. Baroların kuruluşu, tasfiyesi, Türkiye Barolar Birliğindeki temsil durumu, CMK, acil yardım ve kurul/komisyon görevleri, kıyafet düzenlemesi, indirim gibi başlıklarda önemli düzenlemeler yapılacak. Özellikle de avukat sayısına göre yeni baroların kurulmasına ilişkin madde büyük dikkat çekiyor. Bu değişikliklere karşı çıkan binlerce avukat kanuna karşı çıkarken, baro başkanları da Ankara’da gösteriler düzenlemişti. Pek çok avukat da düzenlemeyi desteklemiş bazıları da sessiz kalmayı seçmişti. Peki Barolara İlişkin Kanun Nedir? Hangi Maddeler Var? Ne Değişecek?

Barolara İlişkin Kanunda Hangi Maddeler Var?

5 binden fazla avukat olan illerde en az 2 bin avukatla yeni baro kurulabilecek. Bu değişiklik çok tartışıldı. Binlerce kişi bu değişikliğe karşı çıktı. 5 binden fazla avukat yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunuyor. Dolayısıyla bu şehirlerde 2 binden fazla avukat bir araya geldiğinde yeni baro kurabilecek. Önümüzdeki günlerde buna ilişkin yeni adımlar atılabilir. Ayrıca yeni baro kurmak için gereken 2 bin avukat şartına yalnızca baro levhasına kayıtlı olan avukatlar dahil değil. Kamu avukatları ve KİT avukatları da 2 bin kişilik listede yer alabilecek. Değişiklikler bunlarla da sınırlı değil. Avukat aynı ilde birkaç baro varsa istediğine kaydolacak. Dört kişilik kurucular kuruluna iki bin avukatın imzası verilecek. Daha sonra baro kuruluşu 6 ay içerisinde gerçekleşecek. Türkiye Barolar Birliği de kuruluş işlemlerini yerine getirmek için kurucular kuruluna görev verecek. Bu kurul yeni baro genel kurulunu bir araya getirecek ve baro organları seçilecek. Seçim sonucu TBB’ye bildirilip, yeni baro tüzel kişiliğine kavuşacak.

Örneğin Ankara ilinde yeni baro kurulursa, tüzel kişilik kazanılan tarihe göre o şehrin ismiyle numaralandırılmış olacak. Mevcut, varolan baro ise bir numaralı baro olacak. Kuruluşu gerçekleştirilen baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşundan sonraki son rakamı çift olan yılın Ekim ayının ilk haftasında baro başkanı daveti ile bir araya gelecek. Tüm baroların seçimleri aynı tarihte gerçekleştirilecek. Peki avukat sayısı 2 binin altında düşerse ne olacak? Bu durumda da TBB bu baroya yazılı bildirimde bulunup, 6 ay içerisinde kuruluş için gereken avukat sayısının sağlanması beklenecek. Sağlanamazsa baronun tasviyesi gerçekleşecek.

Barolara İlişkin Kanunla Ne Değişecek?

Her baronun temsili de oldukça önemli. TBB Genel Kurulunda, baro başkanı, sabit olan 3 delege ve her 5 bin avukat için ek 1 delege ile temsil yapılacak. Baroların ne zaman kurulduğuna bakılmadan her baro için, baro organlarının seçim işlemi 2 yılda bir Ekim ayının ilk haftasında yapılacak. Barolar Birliği organlarının seçimi ise 4 yılda bir aralık ayı içinde yapılacak. Seçimler sonu çift olan yıllarda gerçekleştirilecek. Barolar Birliği Başkanlığı yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri seçimleri de 2020 yılının Aralık ayında yapılacak. TBB Genel Kurulunun olağanüstü toplantısı 10 değil 25 baro tarafından yapılacak yönetim kurulu yazılı talebi sonrasında yapılacak.

Birden fazla baronun olduğu şehirlerde CMK ve adli yardım konusu da önem kazanıyor. Bu şehirlerde adli yardım bürosu, baroların eşit temsili esas alınmış bir şekilde kurulacak. Bürodaki görevlendirmeler yine o şehirde avukatlar içinden eşitlik ilkesine göre yapılacak.

Avukatların cübbeleri de değişecek. TBB tarafından şekli belirlenen cübbeler avukatlar tarafından giyilecek ve mahkemelere böyle çıkılacak. Staj dönemi de dahil olmak üzere iş hayatında, meslek icra edilirken kılık kıyafetle ilgili zorunluluk getirilemeyecek. Son olarak yeni avukatlar ilk 5 yıl hangi baroya kayıtlıysa belirlenen aidatı yarı oranında ödemek zorunda olacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.