Maaşlar

Başbakan Maaşı 2017-2018 Ne Kadar?

Türkiye gibi cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde toplumun büyük çoğunluğunun desteğini alan partiler hükümet olmayı başarmaktadır. Partisini kuran, yöneten ve seçimlerden başarıyla çıkan ve halkın çoğunluğunun desteğini alan oluşumlar hükümet olmaktadır. Seçimlerden başarılı sonuç alıp hükümet olan partilerin genel başkanları başbakan olurken seçimlerde daha az başarılı olan partilerin başkanları ise partilerinin genel başkanı olarak görevlerini sürdürürler.

Partisinin genel başkanlık görevini üstlene ve seçimlerden en başarılı sonucu alan kişiler ise kurulan hükümetin başına geçerek başbakan olur. Şu anda ülkemizde bu görevi Binali Yıldırım yürütmektedir. Peki Başbakan olarak görev yapan kişinin maaşı ne kadardır? Başbakan Binali Yıldırım ne kadar maaş alır? Başbakan maaşı ne kadardır?

Başbakan Nedir? Başbakan Ne İş Yapar?

Başbakan, seçim sonrasında oluşturulan bakanlar kurulunun başkanıdır. Bu sıfatla bakanlıklar arasında işbirliğini ve bakanlıkların yönetilmesini sağlar. Hükümetin genel siyasetinin sorumluluğunu alır ve bu siyasetin doğru şekilde icra edilmesini gözetir. Meclisten güven oyu alamazsa, bu makamdan ayrılır. Kendisiyle beraber kurulan bakanlar kurulu da düşer. Bu makamda görev yapan kişilere Osmanlı Devletinde “Sadrazam”, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşundan, Cumhuriyetin ilanına kadar “İcra Vekilleri Heyeti Reisi” denilirdi. Ondan sonra “Başvekil” denmiş, 1945 Anayasasının Türkçeleştirilmesinden sonra da “Başbakan” denmeye başlanmıştır.

Başbakan Maaşı 2017-2018 Ne Kadar?

Başbakan olarak görev yapan kişi oldukça zorlu bir mesleği icra etmektedir. Başbakanın pek çok sorumluluğu vardır ve başarıları ile hatalarının büyük sonuçları vardır. Çünkü icra ettiği görev gereği bütün vatandaşları etkilemektedir. Bu kadar büyük bir sorumluluğa sahip bir mesleğin karşılığında başbakanın aldığı maaş 2017-2018 yıllarında 16 ile 17 bin türk lirası arasındadır. 2017 yılında ülkemizde başbakan olarak görev yapan Binali Yıldırım 16 ile 17 bin türk lirası arasında maaş almaktadır. 2018-2019 yıllarında ise bu tutar bazı değişkenlere bağlı olarak 17 bin türk lirası civarına yükselecektir. 

Başbakan Emekli Maaşı 2017-2018 Ne Kadar?

Başbakan olarak görev yürüten bir kişi emekli olduktan sonra ne kadar maaş alır? Ülkemizde başbakan olarak görev yaptıktan sonra emekli olan pek çok isim vardır. Peki bu isimler ne kadar maaş alır?Başbakan olarak görev yapıp emekli olan bir kişi 10 bin türk lirası civarında maaş almaktadır. Yani mesleği icra ederken aldığı maaşın yarısını emekli olduktan sonra alacaklarını söylemek doğru olacaktır. 

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu