Kamu Haber

Bir Avukattan Hukuk Fakültesi Düşünenlere Tavsiyeler

Yıllarca çalıştınız. Yüksek puanlar alarak Hukuk Fakültesine yerleştiniz. Kiminiz istediği üniversiteye yerleşti. Kimi de son tercih ettiği üniversiteye kaydoldu. Pek çok kişi Hukuk Fakültesinde eğitim almaya başlamadan önce veya başladıktan sonra avukat veya hakim-savcı olmanın hayalini kurmuştur. Ancak bazıları da üniversiteden mezun olana kadar hatta mezun olduktan sonra bile kararını vermez. Kararsızlık bir hukukçunun önündeki en büyük engellerden biridir. 

Hukuk fakültesini tercih etmeden önce nasıl bir hedefiniz olduğunu belirlemelisiniz. Eğer hakim-savcı olmak istiyorsanız yazılı sınavın ardından sizi son derece zorlu yüz yüze mülakatların beklediğini, noter olmak istiyorsanız -derhal sıraya yazılsanız dahi- sıranın size 60’lı yaşlarınızın sonra geleceğini bilmelisiniz. Avukat olmak isteyen genç hukukçuların ise son derece ciddi bir işsizlik tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söylememiz gerekiyor. Son yıllarda ülkemizde açılan yeni Hukuk Fakülteleri ve bu bağlamda artan kontenjanlar ile birlikte genç meslektaşların sayısında ciddi bir artış bekleniyor.

Ankara Barosuna kayıtlı bir avukat olarak meslektaşım olmak isteyen gençlere birkaç hususta dikkatli davranmaları gerekliliğini hatırlatmak istiyorum. Öncelikle hukuk fakültesine yeni başlayan öğrencilerin en çok yaşadığı sorun adaptasyon sorunudur. İlk duyduğunuzda size tamamen yabancı gelecek hukuki terimler ve tabirlerle karşılaşacaksınız. 

avukat adaylarina tavsiyeler

Hukuk Fakültesi 1. sınıf konu ve içerik olarak en kolay müfredatı barındırsa da öğrencilerin en çok zorlandığı dönemdir. Hukuk fakültesinde önemli olan çok ders çalışmak değil, dersin eğitmeninin sizden istediği hususları sınav kağıdına iyi aktarabilmektir. Çok uzun sayfalarca verilen cevaplar yerine anlatılmak isteneni kısa ve öz şekilde anlatmak klasik sınavlarda sizin lehinize olacaktır. 

Derslere devam zorunluluğunun olmaması birçok öğrenciyi üniversiteden ve derslerden soyutlamakta iken düzenli olarak çalışabilmek de oldukça güç. Ancak gerekli sorumluluğu göstererek her hafta düzenli şekilde çalışarak konuları vize-final haftasına biriktirmemek okulu uzatmanızın önüne geçecektir. İlk yılı atlattıktan sonra birbirinin devamı niteliğindeki dersler ile karşılaşacaksınız. Örneğin; 2. Sınıfta Borçlar Hukuku Genel Hükümler, 3. Sınıfta Borçlar Hukuku Özel Hükümler dersleri.

Fakülteyi bitirdikten sonra 6 ay adliye 6 ay avukat yanı stajını tamamlayan hukuk fakültesi mezunları baroların yaptığı sözlü mülakatlar sonucunda avukatlık ruhsatını almaya hak kazanıyor. Şimdiden tercih yapmış ve yapacak olan bütün hukukçulara başarılar diliyorum


Avukat Miraç Yılmaz Kimdir?

Hukuk Fakültesinde dört yıllık öğrenimini 2017-2018 Bahar Döneminde başarı ile tamamlayarak Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Mezun olmuş, Ankara Barosu’nda 1 yıllık stajını tamamladıktan sonra 35264 sicil numarası ile mesleki kariyerine başlamıştır. Mia Legal Hukuk&Danışmanlık ofisinin kurucu avukatıdır. Daha çok ceza hukuku ve ticaret hukuku alanında çalışmalarını yürütmektedir.

Bir Yorum

  1. Miraç bey merhaba,En kötü, en tembel avukat bile para kazanabiliyor. Meslek çok mu kolay? İşleyiş mi böyle?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu