Burhanettin Duran Kimdir? Kaç Yaşında? Kariyeri ve Akademik Çalışmaları

Burhanettin Duran kimdir? Duran nerelerde öğrenim görmüştür, eğitim durumu nedir? Kaç yaşındadır? Mesleki kariyeri nasıldır ve akademik çalışmaları nelerdir?

24.03.2021
A+
A-

Akademik çalışmaları ile adından söz ettiren, başarılı akademisyen ve yazar Burhanettin Duran kimdir sorusu kamuoyu tarafından merak edilenler arasında. İşte Sayın Duran’ın hayatı, çalışmaları, kariyeri…

BURHANETTİN DURAN KİMDİR?

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde 1971 yılında dünyaya gözlerini açan Burhanettin Duran ilköğretim ve ortaöğretim yıllarını Sakarya’da tamamladı. Sakarya’da lise öğrenimini Adapazarı İmam Hatip Okulu’ndan aldı ve 1989 yılında bu okuldaki göze çarpan öğrencilerden biri olarak mezun oldu.

BURHANETTİN DURAN’IN EĞİTİM-ÖĞRETİM HAYATI

Sakarya Adapazarı İmam Hatip Lisesi’nden mezun olur olmaz Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazanan Duran 1993 yılında bu programdan mezun oldu. 1993 ila 2001 yılları arasındaki süreçte Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarında bulunan Burhanettin Duran 2001 yılında doktora derecesini tamamlayarak Dr. unvanını kazandı.

BURHANETTİN DURAN’IN KARİYERİ

Duran yüksek lisans ve doktora çalışmalarında bulunduğu 1993 ve 2001 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı ve sürdürdü.

2001’de Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını yürüten araştırmacı yazar 2009 yılına kadar burada çalışmayı sürdürmüştür. 2006 yılında Doçent unvanı almaya hak kazanan Duran 2006 ila 2009 yılları arasında aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler Bölümü Bölüm Başkanı olduğu bilinmektedir.

2009 yılının sonlarında İstanbul Şehir Üniversitesi’ne transfer olan Duran bu üniversitede Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevini üstlendi. 2010 ve 2011 yıllarında George Mason Üniversitesi’ne misafir akademisyen olarak davet edilen Duran döndükten kısa süre sonra SETA’nın (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) İstanbul Şube Genel Koordinatörlüğü görevine atandı. 2014 yılında ise Ankara’ya geçirilerek SETA’nın genel koordinatörlüğüne getirildi.

2013 yılında Profesör unvanını elde eden Prof. Dr. Burhanettin Duran halen SETA Genel Koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir ve aynı zamanda İbn Haldun Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi olarak da görev yapmaktadır.

burhanettin duran egitimi ve kariyeri nasil

PROF. DR. BURHANETTİN DURAN’IN AKADEMİK ÇALIŞMALARI VE KİTAPLARI

Türk Düşünce Tarihi, Türk Dış Politikası, İslamcılık gibi konularda çalışmalar yürüten Prof. Dr. Duran yüksek lisans tezi olarak “Kenan Evren ve Turgut Özal’ın seküler Kavramsallaştırmaları: Karşılaştırmalı Bir Perspektif” konusunu işlemiştir. Doktora tezi olarak da “Türkiye’de İslamcı Siyasal Düşüncenin İmparatorluktan Erken Cumhuriyete Dönüşümü (1908-1960): Necip Fazıl Kısakürek’in Siyasi Fikirleri” konusunu inceleyen Duran daha sonra pek çok akademik çalışma yapmış ve kitaplar çıkarmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

MAKALELERİ

1998 – Approaching the Kurdish Question via Adil Düzen: An Islamist Formula of the Welfare Party for Ethnic Coexistence

2003 – Siyasette Değişen Parametreler

2005 – AB Süreci ve Türk Demokrasisinin Konsolidasyonu

2005 – AKP Dış Politikası: Teori ve Uygulama

2005 – AB Üyeliği Türkiye’nin ve Avrupa’nın Yeniden ’İcad’ını Getirebilir mi?

2016 – Modern İslamcılık Düşüncesinin Rakip Oksidentalizmleri: Necip Fazıl Kısakürek ve Nurettin Topçu’xxda Hıristiyanlık, Batı ve Çağdaşlık Anlayışı

2019 – The Crisis of the Liberal World Order and Turkey’s Resistance

<div></div>

KİTAPLAR

2004 – Dünya Çatışma Bölgeleri

2007 – Dönüşüm Sürecindeki Türkiye

2008 – Sivil Toplum Kavramı Tartışmaları

2008 – Ortadoğu Yıllığı

2011 – Türk Dış Politikası Yıllığı 2009

Araştırmalarının ve kitaplarının tamamına İbn Haldun Üniversitesi’nin resmi websitesindeki Prof. Dr. Burhanettin Duran biyografisini inceleyerek ulaşabilirsiniz.

DURAN’IN ÖZEL HAYATI, SİYASİ TAVRI

burhanettin duran ozel hayati, nereli, kac yasinda

Duran henüz lise yıllarından itibaren siyasi olarak tavrını ortaya koyan bir kişilik olmuştur. Lise bittikten kısa bir süre sonra Atilla Arkan ve Kadir Ardıç gibi liseden arkadaşları ile birlikte 1991 yılında Sakarya İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ni (SİMDER)  kurmuştur. Yine Sakarya Üniversitesi’nde görev yaparken meslektaşları ile 2003 yılında Bilgi Evi isimli bir sivil toplum örgütünün oluşumunda yer almıştır.

Siyasal İslam ve AB ile ilişkiler üzerine açıklamaları bulunan Prof. Dr. Burhanettin Duran Siyasal İslam’ın islami kelime dağarcığının zayıflatılarak politik islam kimliğine dönüştüğünü savunmaktadır.

Çevresi tarafından oldukça başarılı, çalışkan ve disiplinli olarak tanınan Duran iyi derecede İngilizce bilmektedir. Sabah ve Daily Sabah gazetelerinde yazarlık da yapan bilim insanı 2018 yılında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Güvenlik Ve Dış Politikalar Kurulu Üyeliği görevine getirilmiştir.

Duran Sakaryalıdır ve 50 yaşındadır.

<div></div>

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.