kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Cahit Arf Kimdir

Cahit Arf kimdir? Cahit Arf nerelidir? Cahit Arf , hayatı, eserleri, matematiğe kazandırdıkları.

Cahit Arf Kimdir
A+
A-

  Cahit Arf 1910 yılında Selanikte doğmuş ünlü Türk matematikçidir. Henüz ilk okul  yıllarında matematiğe olan ilgi ve merakı keşfedilen Cahit Arf lise eğitimini St. Louis Lisesinde tamamlamış Türkiye’ye dönmüştür.

Lisans eğitimini  Fransa ‘daki   Ecole Normale Superieure ‘de 1932 yılında tamamladı. Kısa bir süre  Galatasaray Lisesi  bünyesinde matematik eğitimi verdikten  sonra  İstanbul Üniversitesi  Fen Fakültesi bünyesinde doçent adayı olarak çalışmıştır. Doktorasını tamamlamak için Almanya’ya giden Cahit Arf 1938 yılı sonunda Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını almıştır.

Cahit Arf  Eğitim Kariyeri

Türkiye’ye dönüşünün akabinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde sırasıyla profesörlük ve ordinaryüs profesörlüğe terfi etti ve 1962 yılına kadar kariyerine devam etti. Daha sonra  ise Robert Koleji’nde matematik dersleri vererek kariyerine devam etti. 1964 yılında  kariyerinde dönüm noktası olanTürkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)  ilk ve kurucu bilim kurulu başkanı oldu.

Kariyerine Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve incelemelerde bulunarak devam etti; Kaliforniya Üniversitesi’nde bir dönem konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. Türkiye’yi özlemesi ve burada yaşamak istemesi üzerine kendi arzusuyla 1967 yılında Türkiye’ye tekrar döndü. Döndükten çok kısa bir süre sonra Kanada ve Amerika’daki çeşitli üniversitelerden konuk öğretim üyesi olarak teklifler aldı. Ancak kendisi bu tekliflere henüz cevap veremeden Ortadoğu Teknik Üniversitesi yönetiminden gelen bir telefon bu üniversiteye atandığını ve kendisi adına alınan uçak biletinin yolda olduğunu söylüyordu ve Cahit Arf artık Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde tam zamanlı olarak göreve başlamıştı. Takvimler 1980 i gösterdiğnde buradan emekli oldu. Emeklilik yıllarında TÜBİTAK’ın kurulmasında öncü oldu, kuruma çok emeği geçti ve TÜBİTAK’a bağlı olarak faaliyet gösteren Gebze Araştırma Merkezi’nde vazife aldı. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneğine başkanlıkı yaptı.

Prof Arf, İnönü Armağanı isimli ödülü (1943) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandı (1974). Bu ödülü alırken yaptığı konuşmada ‘Bilim insanının amacı anlamaktır’ hemen ardından ‘ama büyük harflerle anlamaktır’ sözüyle kendine göre bilim insanını açıklamıştır. Onuruna yapılan cebir ve sayılar teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum, 1990’da 3-7 Eylül tarihleri arasında Silivri’de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve geometri üzerine ilk konferanslar da 1984’te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile vefat etmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.