Çalışan Liselilere Ne Kadar Maaş Verilecek?

Çalışan Liselilere Ne Kadar Maaş Verilecek?

A+
A-

Liselilere Ne Kadar Maaş Verilecek? Liselilere Maaş Verilecek Mi? Liselilere Maaş Başvuru Şartları Nelerdir? Meslek liselerinde eğitim alan öğrencilerin maaş alması gündemde…

Meslek lisesinde eğitim alan öğrenciler için yapılan çalışmada üretime katkısı olan öğrencilere 1000 Türk Lirasına kadar maaş verilecek. Verilecek maaş şu an yalnızca özel meslek liselerinde verilebilecek. Motor, makine, kimya gibi alanlarda üretim yapan ve yaptıklarımı üretimi satışa sunan öğrenciler saat başına brüt 11 Türk Lirası ücret alacak. Ayrıca tatillerde çalışmaya devam eden çalışan öğrenciler gelirlerini arttırabilecek.

Özellikle maddi durumları iyi olmayan öğrenciler için bu uygulama ile okulu bırakmalarının önüne geçilecek. Ayrıca üretimi arttırılıp sektöre nitelikli eleman yetiştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile özel mesleki ve teknik anadolu liselerinde üretim yapılmasına izin verildi. Bu şekilde bu okullarda okuyan öğrenciler ilgili çalışma alanlarında üretim yaptıkları sürece para kazanabilecekler.

Çalışma Şartları Nelerdir? Liselilere Ne Kadar Maaş Verilecek?

Yapılan çalışmaya göre hafta içi öğrencilerin çalışması durumunda günlük en fazla 3 saat, cumartesi günleri en fazla 8 saat, yaz tatili gibi tatillerinde en fazla 8 saat çalışabilecek. Plana göre yarıyıl ve yaz tatillerinde çalışmadan eğitim alan bir öğrenci ayda 1000 Türk Lirası maaş alabilecek.  Yalnızca yaz tatilinde, tatillerde çalışan bir öğrenci ise toplan da 6.688 Türk Lirası ücret alacak. 

Öğrenciler Hangi Alanlarda Üretim ve Satış Yapabilecek?

Yapılan çalışmaya göre öğrenciler, uçak bakım, tarım, cam, seramik, plastik, raylı sistemler, kuyumculuk, inşaat, enerji, bilişim, gemi yapımı, tekstil,kimya, makine, gıda ve hayvan gibi alanlarda üretim ve satış imkanına sahip olacak.

alışan liseliler ne kadar ücret alacak

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.