Kimdir

Cevdet Erdöl Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Siyasi Hayatı ve Eğitimi

Sağlık alanında önemli işlere imza atan ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Cevdet Erdöl kimdir ve biyografisi nasıldır merak edilmektedir. Hakkında Sağlık Bakanı olacağı yönünde iddialar bulunan Cevdet Erdöl hakkında bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

CEVDET ERDÖL KİMDİR?

Cevdet Erdöl 1958 yılının 16 Şubat’ında dünyaya geldi. Annesi Ayşe ve Babası Hasan Arslan olan Erdöl Trabzon’un Sürmene ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. İlk ve ortaöğretim hayatlarını Trabzon’da geçirdiği düşünülen Erdöl daha sonra Tıp eğitimi görmek için İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’ne girmiştir.

CEVDET ERDÖL’ÜN EĞİTİM HAYATI

Başarılı bir öğrencilik hayatı bulunan Erdöl yetmişli yılların sonunda İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’ne girdi. 80’lerin ilk yarısında buradan mezun olan olan Dr. Cevdet Erdöl askeri doktor unvanı ile mezuniyetini aldı.

Ankara’da Gülhane Askeri Tıp Akademisi GATA’da kardiyoloji ile iç hastalıkları alanlarında ihtisasını yapan Erdöl Amerika Birleşik Devletleri Washington DC’de de eğitim gördü.

CEVDET ERDÖL’ÜN MESLEKİ HAYATI, KARİYERİ

Erdöl ihtisas yaptığı GATA’da başladığı mesleki hayatını sırasıyla Ağrı ve Ankara Mevkii Hastaneleri, GATA, Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi askeri, devlet ve üniversite hastanelerinde sürdürdü.

GATA’da Yardımcı Doçent unvanı ile görev yapan Cevdet Erdöl, aynı şekilde Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi’nde de bu unvan ile çalışmayı sürdürmüştür. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Doçent olarak ataması yapılan Cevdet Erdöl daha sonra yine KTÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda Başkanlık yapmıştır. 2002 yılına geldiğimizde Profesör unvanını alan Prof. Dr. Erdöl daha sonra meslek hayatına bir süre ara vererek siyasi kariyerine yönelmiştir.

cevdet erdol egitimi ve kariyeri nasil

PROF. DR. CEVDET ERDÖL’ÜN SİYASİ HAYATI

 2002’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yeni kurulduğu dönemde partiye girmiş ve 2002 seçimlerinde 22. Dönem Trabzon Milletvekili olmuştur. Prof. Dr. Erdöl daha sonra 2007 seçimlerinde tekrar aday olarak yine Trabzon’dan 23. Dönem Milletvekilliği’ne seçilmiştir. 2011 yılında 24. Dönem Ankara Milletvekili adayı olarak yine Ak Parti’den seçime sokulan Erdöl bu dönemde de Ankara Milletvekili olarak meclise girmiştir.

Milletvekili olarak görev yaptığı süre boyunca farklı görevlerde bulunan Prof. Dr. Cevdet Erdöl TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı, TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi’nin kurulması ve Başkanlığı gibi görevlere getirilmiş ve bu görevleri başarıyla üstlenmiştir. Ayrıca Prof. Erdöl kapalı alanlarda sigara yasağının başlatılmasının mimarlarındandır.

<div></div>

PROF. DR. CEVDET ERDÖL’ÜN ÖZEL HAYATI

cevdet erdol ozel hayati, kac yasinda, evli mi

Hem ülkemizde bulunan pek çok siyasi gibi Trabzonlu siyasilerimizdendir. 1958 yılında dünyaya gelen Erdöl 63 yaşını doldurmuştur. Çevresi tarafından çalışkanlık ve disiplin ile anılan Profesör Erdöl iyi derecede İngilizce bilgisine sahiptir. Evli olan Erdöl’ün 3 çocuk babası olduğu bilinmektedir.

Hem meslek hayatındaki başarıları hem de siyasi kariyerindeki başarılar ile paralel olarak 2015 yılının Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atama kararı ile Prof. Dr. Cevdet Erdöl Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirilmiştir. Erdöl’ün hatırı sayılır miktarda bilimsel çalışması ve akademik yayını bulunmaktadır.

<div></div>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu