Kimdir

Cevdet Yılmaz Kimdir? Nerede Eğitim Gördü? Mesleki ve Siyasi Kariyeri

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kabine değişikliği iddiaları ile birlikte pek çok siyasi isim de kulislerde paylaşılıyor. Son dönemde bu isimlerden bir tanesi de Cevdet Yılmaz. Merak eden okurlarımız için Cevdet Yılmaz kimdir, ne işler yapmıştır, hangi görevlerde bulunmuştur, nerelerde öğrenim görmüştür gibi bilgileri haberimizde derledik.

CEVDET YILMAZ KİMDİR?

Kemal ve Fatma çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Cevdet Yılmaz 1 Nisan 1967 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. Zaza kökenli bir ailenin çocuğu olan Cevdet Yılmaz çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Bingöl’de geçirdi. İlkokul ve ortaokulu Bingöl’de okuyan Yılmaz Lise’den de Bingöl’de 1983 yılında başarı ile mezun oldu. Bu tarihten sonra Sayın Yılmaz’ın Ankara yılları başladı.

CEVDET YILMAZ NERELERDE ÖĞRENİM GÖRDÜ? HANGİ OKULLARDA OKUDU?

Lise’den mezun olduktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne kayıt yaptırmaya hak kazanan Cevdet Yılmaz 1988 yılında üniversiteden birincilik derecesi ile mezun oldu.

1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yapmaya başlayan Yılmaz 1994 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde doktora çalışmalarına başlayan siyasetçi 2003 yılında doktora tezinin kabul edilmesinin ardından Dr. unvanını taşımaya hak kazandı.

CEVDET YILMAZ’IN MESLEK HAYATI, BÜROKRAT OLARAK ALDIĞI GÖREVLER

Henüz yeni bir lisans mezunu iken 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda mesleki kariyerine başlayan Yılmaz Amerika’ya gidip döndükten sonra da buradaki görevine devam etti ve planlama uzmanı olarak görevini sürdürdü. 2003 yılına kadar bu göreve devam eden Cevdet Yılmaz 2003 yılında DPT AB İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini üstlenmek üzere görevlendirildi. Takip eden süreçte ise Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı Yönetim Kurulu üyelikleri ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanlığı gibi görevlerde ve konumlarda da bulundu.

cevdet yilmaz mesleki ve siyasi kariyeri

CEVDET YILMAZ’IN SİYASİ KARİYERİ

Siyasi hayatı Adalet ve Kalkınma Partisi içinde başlayan Dr. Cevdet Yılmaz ilk kez 2007 seçimlerinde Ak Parti 23. Dönem Bingöl milletvekili olarak seçildi.  23. Dönem vekilliği sırasında GAP-DAP Projesi ve Kalkınma’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Yılmaz 2011 seçimlerinde tekrar Bingöl’den aday gösterildi ve Ak Parti 24. Dönem Bingöl milletvekili olarak tekrar TBMM’ye girdi. Bu dönem içerisinde de Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde kurulan hükümette Kalkınma Bakanı olarak görevlendirildi. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Davutoğlu’na devredilen hükümet kurma görevinden sonra da aynı görevde kaldı.

Kasım’da hükümet kurulmadığı için tekrarlanacak olan 2015 Haziran seçimlerinde bu kez Diyarbakır’dan aday gösterildi ve 25. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır milletvekili oldu. Kasım 2015 genel seçimlerinde tekrar Bingöl’den aday gösterilmesine karar verildi ve yine muvaffak olarak 26. Dönem Ak Parti Bingöl Milletvekili olarak TBMM’deki yerini aldı. 2015 döneminde bir süre Başbakan Yardımcısı konumunda da bulunan Yılmaz, Mayıs 2016’da da Ak Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev üstlendi. Parti içinde şu an Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapmaktadır.

27. Dönem Bingöl Milletvekili olarak vekilliği süren Cevdet Yılmaz aynı zamanda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı görevini de sürdürmektedir.

<div></div>

CEVDET YILMAZ NERELİ? KAÇ YAŞINDA? ÖZEL YAŞAMI NASIL?

cevdet yilmaz ozel hayati, kac yasinda, nereli

Zeki bir öğrenci, çalışkan bir bürokrat ve başarılı bir siyasetçi olan Yılmaz çevresi tarafından sevilen bir kişiliktir. Okul hayatına oldukça normalden erken başlayan ve zorluklarını yaşamasına rağmen güzel başarılar elde eden siyasetçi hem bürokrasi içerisinde hem de siyasette yaptıkları ile saygı kazanmıştır. Evli ve 2 çocuk babası olduğu bilinmektedir. Aldığı eğitimlerden de anlaşılacağı üzere çok iyi seviyede İngilizce bilgisine sahiptir.

<div></div>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu