Çocuklar İçin Sokağa Çıkma Yasağı Kaç Yaşından Küçükleri Kapsıyor 2020

3 Nisan 2020 tarihli açıklama ile birlikte belirli yaşın altında olan çocuklar için de sokağa çıkma yasağı getirildi. Peki hangi yaşın altındakiler sokağa çıkamayacak? Detaylar haberimizde.

03.04.2020
A+
A-

11 Mart 2020 tarihinden ülkemizde görülmeye başlanan Korona tipi kovid 19 virüsü salgınının durdurulması kapsamında 3 Nisan 2020 tarihinde belirli yaştan küçük olan kişiler için sokağa çıkma yasağı getirildi. Kaç yaşından küçükler için sokağa çıkma yasağı uygulanacak? Sokağa çıkma yasağı kaç doğumlular için geçerli olacak? 2020 sokağa çıkma yasağına uymayanlar hakkında ne ceza uygulanacak? Detaylar haberimizde.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir? Kimlere Uygulanır? 

Sokağa çıkma yasağı 1982 Anayasası hükümlerine göre bazı özel durumlarda doğrudan bir tedbir olarak ya da temel hakların ve hürriyetlerin kısıtlanması bağlamında ilan edilebilmektedir. Sokağa çıkma yasağının kapsamı tüm ülkeyi ve tüm vatandaşları kapsayacak biçimde olabiliyorken, belirli yaş gruplarını, hastalık gruplarını ya da belirli bir ili, bölgeyi de kapsayabilir. Bu bağlamda ülkemizde 11 Mart 2020 tarihi itibariyle görülen koronavirüs kovid 19’dan korunmaları için kronik hastalıkları olanlar ile 65 yaş üzerinde olan kişiler için sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Sokağa çıkma yasağının uygulanmasına ve ilan şekline, konuya dair merak ettiğiniz diğer ayrıntılara aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

Sokağa Çıkma Yasağı’nın Cezası Ne Kadar? Sokağa Çıkma Yasağına Uymamanın Cezası Nedir?

Sokağa çıkma yasağı bir tedbir emiri olarak uyulması gereken bir ilandır. Özellikle ülkemizde koronavirüs sebebiyle getirilmiş olan sokağa çıkma yasağına uymamanın, uymayan kişiler açısından Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası karşılığı olabiliyorken bunun yanında toplum sağlığını tehlikeye atmak da söz konusu olduğu için adli bazı yaptırımları da olabilmekte. Sokağa Çıkma Yasağı’na uymayanlar için öngörülen adli ve idari cezaları detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yer alan çalışmamızı inceleyebilirsiniz.

2020 Sokağa Çıkma Yasağı Kimler İçin Getirildi?

Ülkemizde görülen ve yazımız tarihi itibariyle 20 bin kişiden fazla insana bulaşan korona tipi kovid 19 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla öncelikli olarak kronik hastalığı olanlara ve 65 yaşından yaşlı olan kişilere sokağa çıkma yasağı uygulaması getirilmişti. Bunun ardından vaka sayılarındaki artış ve hayatını kaybedenlerin de sayısında görülen artışlar neticesinde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yeni sokağa çıkma kısıtları ilan edildi.

3 Nisan 2020 tarihinde Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın duyurduğu yeni tedbirler kapsamında 20 yaşından küçük kişiler için de sokağa çıkma kısıtı getirildi. 4 Nisan 2020 tarihinde gece yarısında hayata geçecek olan çocuklar için sokağa çıkma yasağı 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğan kişileri kapsayacak. Yani 31 Aralık 1999 doğumlu birisi kapsamın dışında kalırken sonrasında doğan herkes için sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

2020 Sokağa Çıkma Yasağı Dışında Getirilen Ek Tedbirler Neler?

Koronavirüs Kovid 19’un yayılmasını önlemek için getirilen ek tedbirler sokağa çıkma yasağı kapsamının genişletilmesinden ibaret değil elbette. Bunun yanında 31 ilde özel araçla seyahate de kısıt getirildi. Ayrıca belirli yerlerde maske kullanımı da zorunlu hale getirildi. Bu konularda detaylı bilgilere aşağıda yer vereceğimiz yönlendirmeler ile ulaşabilirsiniz;

2020 Sokağa Çıkma Yasağı tedbirleri il pandemi kurulları tarafından uygun görülmesi durumunda daha fazla kişiyi ve grubu kapsayacak biçimde genişletilebilecek. Şu an için 4 Nisan 2020 tarihinde başlayacak olan uygulama esas olup farklı uygulamalar olursa bunlar hakkında bilgiler aktaracağız.

2020 Sokağa Çıkma Yasağı hakkında görüşlerinizi bildirmek ve konu hakkında sorular sormak için Tıklayınız!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.