kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Dessas Nedir? Ne Demek? Dessas TDK Kelime Anlamı

Dessas Nedir? Ne Demek? Dessas TDK Kelime Anlamı Nedir? Dessas Kelimesinin Kökeni Nedir? Türk Dil Kurumuna Göre Dessas Ne Anlama Gelir?

Dessas Nedir? Ne Demek? Dessas TDK Kelime Anlamı
A+
A-

Türkçe içerisinde pek çok yabancı kelime barındırmaktadır. Anadolu coğrafyası onlarca farklı kültürün, onlarca farklı etnik kimliğin ve onlarca farklı dilin var olduğu bir bölge. Bu nedenle yüz yıllardır konuşulan dillerden pek çok kelime Türkçe’ye geçmiş durumda. Özellikle de İslamiyetin doğduğu topraklarda konuşulan Arapça’dan pek çok kelime Türkiye’de kullanılmaktadır. Bu sözcüklerden biri de “dessas” sözcüğüdür. Peki dessas nedir? Ne demek? TDK’ya göre ne anlama geliyor?

Dessas Nedir? Ne Demek?

Türkiye’de günlük konuşma dilinde en çok kullanılan kelimelerden biri de dessas kelimesidir. Bu nedenle pek çok kişi bu kelime için “Nedir, ne anlama gelir?” sorularını sormaktadır. Dessas kelimesini duyan kişiler kelimenin Türkçe olup olmadığını da araştırmaktadır. Dessas düzenleyici anlamına gelmektedir. Günümüzde de iş hayatında, günlük hayatta düzenleyici anlamında kullanılmaktadır.

Günümüzde evde, iş yerinde, okulda konuşurken farklı kelimeler tercih edebiliyoruz. Özellikle de zengin bir kelime haznesi olanlar konuşmalarıyla herkesi etkiliyor. Bu nedenle yabancı sözcükler, pek çok kişinin daha önce duymadığı sözcükler kullanılabiliyor. Dessas da bu kelimelerden yalnızca bir tanesi. Arapça kökenli olan dessas kelimesi düzenci olarak da bilinmektedir. Bir yerde düzeni sağlayan, kontrolü sağlayan kişi için kullanılabilir.

Dessas TDK Kelime Anlamı Nedir?

Anlamının bilinmediği kelimeler araştırıldığında bakılcak ilk yer Türk Dil Kurumu’dur. Türk diliyle ilgili ve kullandığımız kelimelerle ilgili en doğru ve en geniş bilgiler TDK’da bulunur. Türk Dil Kurumu’nun internet servisi sayesinde her gün milyonlarca kişi kelimelerle ilgili araştırma yapmaktadır. Dessas kelimesinin anlamına bakıldığında da kelimenin sıfat görevi gördüğü ve Arapça kökenli olduğu görülür. Düzenci anlamına gelmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.