Devlet Koronavirüs İçin Maske Dağıtacak Mı? Nerede ve Nasıl Dağıtacak?

Koronavirüs Kovid 19 salgını sebebiyle belirli alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmesinden sonra devlet maske dağıtımı yapacak mı? Nerede ve nasıl dağıtacak? Detaylar haberimizde.

A+
A-

Dünya’da hemen hemen ülkede etkisini göstermiş olan Korona tipi Kovid 19 virüsünün etkilerini özellikle virüsü taşıyanlar açısından azaltmak için maske kullanımı önem arz ediyor. Ülkemizde de koronavirüs kovid 19 salgınının beklenenden çok daha hızlı yayılması ve enfekte kişi sayısının gün geçtikçe artıyor olması sebebiyle bazı tedbirler hayata geçirildi. Bu tedbirler arasında belirli alanlarda ve şartlarda maske takma zorunluluğu getirilmesi de var. Peki maske takma zorunluluğundan sonra devlet maske dağıtacak mı? Yoksa vatandaşlar maskelere kendi imkanlarıyla mı ulaşacak? Kaç çeşit maske var ve hangi maskeler öneriliyor? Devlet maske dağıtıyorsa bu dağıtım nasıl ve nerede olacak? Detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

Koronavirüs Kovid 19 Nedir ve Türkiye’yi Nasıl Etkiledi?

2019 yılı Aralık ayında ilk vakaları Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde görülen ve kovid 19 olarak isimlendirilen mutasyon geçirmiş korona tipi virüs çok kısa bir dönemde tüm dünyayı etkisi altına alarak Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından pandemi yani salgın olarak nitelendirildi. Ülkemize 11 Mart 2020 tarihinde açıklanan ilk vaka ile girdiğini öğrendiğimiz virüsün ülkemizde de artık bir pandemi yani salgın halini aldığını üzülerek gözlemliyoruz. Konu hakkında çeşitli incelemeler yapan ve sürecin gidişatına göre kararlar alarak bu kararları devletin ilgili kademelerine aktaran Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu da bu kötü seyre binaen bir dizi tedbirin hayata geçirilmesine ön ayak oldu. 

Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı tarihten bugüne dek güncel tuttuğumuz ve sürecin sonuna kadar da her resmi açıklamada yeniden güncelleyeceğimiz toplam vaka, ölüm ve test sayıları tablomuz ile illere göre belirlenen vaka ve gerçekleşen vefat sayıları tablomuzu aşağıdaki yönlendirme yardımıyla erişerek inceleyebilirsiniz;

Koronavirüs Kovid 19 Salgını Kapsamında Alınan Tedbirler Nelerdir?

Ülkemizde çok ciddi vaka ve vefat sayılarına ulaşılması sonucu koronavirüs kovid 19’un daha fazla insana bulaşmaması ve daha fazla vefatın gerçekleşmemesi adına çeşitli merhalelerle bazı tedbirler hayata geçirilmiştir. Bu tedbirler başlangıçta kısmi ve daha dar kapsamda düşünülerek uygulanırken bugün geldiğimiz noktada tehlikenin daha fazla büyümesi üzerine bazı sınırlamaların kapsamı genişletildi, bazı konularda da yeni sınırlamalar getirildi.

  • Sokağa Çıkma Yasağı 2020

Uygulanmaya başlanan tedbirlerin başında özellikle yüksek risk altında olan ve virüsü kapması durumunda çok daha zor atlatacağı düşünülen belirli yaşın üzerinde kişilerle kronik rahatsızlığı olanlar için sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu kısıtlama ile birlikte evinden çıkamayan bu kişilerin talep etmesi durumunda ihtiyaçlarını karşılaması için personeller görevlendirilerek mağduriyetin de önüne geçilmiş oldu. 

4 Nisan 2020 tarihinden itibaren başlamak üzere sokağa çıkma yasağının kapsamı bir miktar daha genişletildi. Bu kapsamın genişletilmesinde hiç şüphesiz Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA’nın son basın açıklamasında dile getirdiği gibi büyük şehirlerde ve özellikle genç nüfusta sosyal hareketliliğin beklendiği kadar düşmediği kanaatinin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nda oluşması etkili oldu. Kurulun tavsiye kararı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatı ile yayımlanan genelge neticesinde 20 yaşın altında olan kişiler için de sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatılmış oldu. 

Sokağa Çıkma Yasağı’na dair detaylı bilgilere aşağıda yer verdiğimiz yönlendirme ile erişebilirsiniz;

  • Seyahat Yasağı ve İllere Giriş – Çıkış Yasağı 2020

Bu yasak başlangıçta ilden ile toplu ulaşım araçlarıyla ulaşmak isteyen vatandaşları kapsayacak şekilde düzenlendi. Ancak vaka sayısının artması ve bulaşma oranının tahmin edilenden çok daha yüksek olduğunun fark edilmesi üzerine yine bilim kurulunun tavsiye kararı üzerine yasağın kapsamı genişletildi.

Bu bağlamda 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere özel araçlar dahil belirlenen illere ve büyük şehirlere 15 gün süre ile giriş ve bu illerden 15 gün süre ile çıkış yasaklandı. Özellikle ticaret ve iş yaşamının sürmesi adına bazı istisnalar getirildi. Bu duruma dair daha detaylı bilgileri konu hakkındaki özel çalışmamızda bulabilirsiniz;

  • Sosyal Mesafe ve Maske Takma Zorunluluğu 2020

Cumhurbaşkanı’nın da Sağlık Bakanı’nın da üzerinde ısrarla durduğu en önemli konu olan sosyal mesafe konusunda kriterler çok daha sertleşti. Bu konuda artık ikaz etmekten öte yaptırımların da uygulanacağını 3 Nisan 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında belirten Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, mesafenin en az üç adıma çıkarıldığını, bu mesafeye riayet etmeyenlere gerekli idari ve adli yaptırımların istisnasız uygulanacağını deklare etti. 

Bunun yanında toplu biçimde çalışan kişilerin ve belirlenmiş kalabalık alanlarda bulunacak olan kişilerin maske takması zorunlu hale getirildi. 4 Nisan 2020 tarihinden başlamak üzere toplu şekilde çalışanlar ile pazar yeri, market gibi alanlarda bulunacak olan kişilerin maske takması kati şekilde zorunlu tutuldu. Hatta gerektiği durumlarda uygulamaları genişletme yetkisi tanınan İl Pandemi Kurulları’ndan Ankara ve İstanbul Kurulları toplu taşıma araçlarına da maskesiz binilemeyeceğini açıklayarak kapsamı daha da genişletti. Maske takma zorunluluğuna dair daha detaylı bilgilere aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda göz atabilirsiniz;

ffp3 maske

2020 Maske Takma Zorunluluğu Uygulaması Sonrasında Devlet Maske Dağıtımı Yapacak Mı?

Sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında kalan 20 – 65 yaş aralığındaki kişiler ve özellikle her gün işe gitmek üzere zorunlu olarak evlerinden ayrılan, toplu taşıma kullanan vatandaşlar devletin zorunlu maske takma uygulaması sonrasında ücretsiz maske dağıtımı yapıp yapmayacağını merak etmektedirler. 

Maske fiyatlarının son dönemde yaşadığı artışı ve özellikle her gün işe gidecek olan kişilerin her gün kullanma zorunluluğu göz önüne alındığında bu vatandaşların böyle bir talep ve beklentisi olduğu da özellikle sosyal medya yorumlarında görünmektedir. 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN riskin ortaya çıkması ile birlikte daha evvel 65 yaş ve üzerinde olan ve diğer risk grubunda yer alan vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapılacağını duyurmuştu. Ancak o dönemde maske takma zorunluluğu bir mevzuata bağlanmamış, öneri düzeyinde belirtilmişti. 

5 Nisan 2020 tarihli Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kararı ile talep edenlere ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştirilecek. 

2020 Devlet Ücretsiz Maske Dağıtımı Nerede ve Nasıl Yapacak?

65 yaş üzerinde ve risk grubunda olan vatandaşlara dağıtımı yapılacak olan maskelerin koordinasyonu Sanayi Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve kişilerin bizzat adreslerine teslim edilecektir. 

Özellikle salgının ülkemizde de yayılmaya başlaması ve maske sektöründe ortaya çıkan bazı olumsuz rekabet koşullarının ardından meslek okullarında süratle maske imalı yapıldığını görmüştük. İmal edilen bu maskelerin dağıtılacağı kişiler arasında duyurusu yapılan sadece 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar ile risk grubunda olanlar yer almıştı. 

5 Nisan 2020 tarihinde yapılan duyuru ve açılan başvuru ekranı ile birlikte talep eden vatandaşlara PTT Kargo aracılığı ile ücretsiz maske dağıtımına başlanacak. Maske dağıtımına başvuruda bulunmak için vatandaşların edevlet içerisinde maske için açılan bölümde yer alan formu doldurmaları gerekmektedir. İlgili ekranı resimli anlatımlar ile aşağıda yer alan çalışmamızda inceleyebilirsiniz;

Bu konuda güncel gelişmeler olduğunda yazımızı düzenleyerek bu güncel bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Maske tipleri, çeşitleri, FFP, FFP2, FFP3 ve N95 standarlarının koruyuculuğunu detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yer alan çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

2020 Maske Takma Zorunluluğu ve maske dağıtımı hakkında detaylı bilgiler edinmek ve sorularınızı yöneltmek için Tıklayınız!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Evdeyiz sıkıldık dedi ki:

    InşAllah dağıtılır her gün işe gidiyoruz. Çok masrafli olcak yoksa bizim için bu maske isi