Devlet Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Devlet Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26.03.2017
A+
A-

Devlet Yurtları

Devletyurtları nasıldır? Devlet yurtları ve ücretleri, kimlere çıkar, kimlerkalabilir, devlet yurtlarının şartları nasıldır?Evde kalmak mı devlet yurtlarımı?

 Devlet Yurtları Hakkında Genel Bilgiler 2017

Üniversiteyi yeni kazananarkadaşlar öncelikle hayırlı uğurlu olsun, tecrübe kıymetli bir şey bu yüzdenpaylaşalım genç arkadaşlarımız bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmesin istedik vedevlet yurtları hakkında bu yazıyı hazırladık. 2017-2018 yılı içindevlet yurtları hakkında bazı temel bilgiler vereceğiz. Yurtların günlük yemekücretleri, yemek kalitesi(değişken), odaların genel durumu, sıcak su, ısınmaimkanı, temizlik gibi konularla ilgili kafanıza takılabilecek sorularıcevaplayacağız. Öncelikle her ihtimale karşı, yurt başvuru süresi içersindekesinlikle yurda başvuru yapmanızı öneririz bunun en önemli sebebi; özelyurtlar aylık 750-1500 TL arasında değişmektedir. Özel yurtların bir yıllıkfiyatıysa ortalama 13 Bin TL. Ayrıca özel yurtların devlet yurtlarından çokfazla bir farkı yok. Odalarda genellikle yine 2,3 veya 4 kişi kalıyorsunuz. Budurumu da göz önüne alarak mutlaka ilksene devlet yurtlarını tercih etmenizi öneririz.

2366 1 d33ce1583d5e189d30e6a8ece32d72c9

DevletYurtları hakkında temel bilgiler;

1- 2017 yılı yurtbaşvuruları www.kyk.gov.tr  adresindenyapılmaktadır.

2- KYK’ya bağlı tümyurtlar kesinlikle aynı imkanlara sahip değildir. Genel yurtlar ve yarıözel yurtlar olarak bilinen yurtlarda odalarda kalan kişi sayıları, odalarıgenişliği, dolap sayısı gibi fiziksel özellikler farklılık göstermektedir.Odalarda kalan kişi sayısı buna baplı olarakta kişi başına düşen alan sayısıdevlet yurtlarında en önemli kriterdir.

3- Öğrenciler yurtgirişi çıkışı yaparken parmak izi sistemini(pizi) kullanmak zorundadır.Aksitakdirde uyarma kınama gibi cezalar alabilmektedir.
4- Yurt ücretleri 2016-2017 döneminde aylık 130 TL’dir, ücret yıllık olarak cüzimiktarda artış göstermektedir. Yarı özel devlet yurtlarında ise ücretler170-231 TL arasında değişmektedir.

5- Yurt kayıtlarıesnasında öğrenciler bir aylık depozito vermekle yükümlüdür.Devlet yurdunda kigeçireceği süre bittiğinde, kayıt sildirme sonrasında verilen depozito eğeryurdun hiçbir eşyasına zarar vermemişse  geri alınabilmektedir.

6- Yurt ücretinin biryıllığının peşin ödenmesi halinde yıllık ücret üzerinden %20 indirim uygulanmaktadır.

7- Yurtlarda ücretsizinternet bulunmaktadır, hızı kabul edilebilir bir düzeydedir.

8- Yurtlarda 24 saatsıcak su, mini buzdolabı da genellikle bulunmaktadır.

9- Yurtlarda kahvaltıve akşam olmak üzere yalnızca iki öğün yemek çıkmaktadır. Devlet yurtlarındakalan öğrenciler  kahvaltıda 2,5 TL akşam yemeğinde  5,50 TL beslenmeyardımı almaktadır. Yani 2016-2017 senesinde günlük 8 TL; aylık 240 TL yemekyardımı yapılmaktadır.2017-2018 döneminde cüzi miktarda artış gerçekleşecektir.

10- Öğrencileryurtlarda, okudukları bölümün normal öğrenim süresiboyunca kalabilirler. Eğer öğrenci okulunu uzatmışsa yurt içindekidurumları yönetim tarafından  göz önüne alınarak maksimum 1 yıl dahayurtta kalmasına izin verilebilir.

11- Her yıl yurt,burs ve yemek yardımlarına cüzi miktarda zam gelmektedir, zorunlu olmamaklaberaber şu ana kadar hiç aksatılmadan yapılmıştır.

12- Devlet yurtlarıyazları da açıktır, en az bir yurt her ilde nöbetçi bırakılır. Ancaköğrencilerin çoğu evlerine döndüğü için yalnızca 3 aylık yaz döneminde tümöğrenciler farklı bir devlet yurdunda toplanacaktır.

13- Yaz okulu,staj gibi nedenlerle yaz aylarında nöbetçi yurtlarda kalan öğrenciler, asılkayıtlı bulundukları yurdun ücretini ödemeye devam ederler.

14- Yurttan kendiisteğiyle ayrılan öğrenciler tekrar yurda başvurursa 2 katı ücret alınır, aynışekilde okulunu uzatan öğrencide uzattığı yıl için fazla ücret öder.

15- Yurda heryıl başvuru yapma hakkınız vardır. Yurt başvurularında  yedek veya asil olarak iki  kategoriden birinde değerlendirilirsiniz, asil kazananöğrenciler doğrudan kayıt yaparken yedek sayılan öğrenciler bulunduğuyedek sayısına sıra gelende  beklemelidir. Çoğu ilde yedek öğrencileryurtlara geç de olsa mutlaka kaydını yaptırırlar.

Devlet yurdu tercihetmeyebilir, KYK’ya başvuru süresini kaçırmış olabilirsiniz endişelenecekherhangi bir durum yok. Özel kız & erkek yurtlarını, apartları vs tercihedebilirsiniz.İlk yılınızda eve çıkmanızı tavsiye etmeyiz.Öğrenci evi genelitibariyle hayatta kalması zor bir yerdir 🙂

Devlet Yurtları Kimlere Çıkar?

Ülkemizde 2017itibariyle devlet yurtları kontenjanları gayet yeterlidir, şu an için asilkadrodan olmasa dahi yedek kadrolardan herkes Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarınakayıt olabilmektedir.Ancak asil yedek ayrımında temel alınan kriterler,ailenizin maddi durumu, kardeş sayınız, daha önce kardeşlerinizden yurtta kalanolup olmadığı gibi kriterlere bakılmakta buna göre başvuranlar arası sıralamayapılmaktadır.

Devlet yurtları veyaKYK yurtları hakkında merak ettiklerinizi sormak için tıklayınız.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. derya ayyıldız dedi ki:

    benim sorum şu; eğer üniversite ilçe de okunursa yine yurt hakkı olabilir mi