Taban Puanları

DGS (ÇEKO) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 2019 Taban Puanları

DGS çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri taban puanları 2019 nasıldır, DGS üzerinden ÇEKO bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, dikey geçiş sınavı ile yerleşilebilecek çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olabilir, DGS çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri puanları içinde yer alan en küçük ve en yüksek taban puanlar kaçtır gibi sorulara sizin için cevaplar oluşturmaya çalıştık.

Türkiye genelinde 4 yıllık bir lisans programı/bölümü okumak için bulunan birkaç yöntem vardır ve bunlardan birisi de ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) yürüttüğü DGS’dir (dikey geçiş sınavı) diyebiliriz. Bir önlisans programını yani 2 yıllık bir bölümü bitiren kişilerin bu sınava başvurma hakkı vardır fakat bir lisans programına yerleşebilmek için hem tercih edilecek lisans programını tercih edebilecek önlisans programını bitirmek hem de o lisans programına yerleşebilmeye yetecek puanı almak gerekmektedir. Bu konular ÖSYM’nin DGS tercih kılavuzlarında ayrıntılı olarak açıklanmaktadır ve yetecek diye yol gösteren puanlar da yine aynı kılavuza bir önceki yılın yerleştirmelerindeki puanlar üzerinden konmaktadır.

Bu şekilde hazırlanacak olan, 2018 yılında yapılan DGS yerleştirmeleri üzerinden ortaya çıkan ve 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak puanları size fikir vermesi, yol göstermesi amacıyla her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ (ÇEKO) TABAN PUANLARI 2019

2018 dikey geçiş sınavı ile girilebilecek, yerleşilebilecek çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri kontenjanları 5239 olarak belirlenmişti ve sanıyoruz ki 2019 ÇEKO kontenjanları da bu civarlarda olacaktır.

DGS üzerinden çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümüne geçiş yapabilmek için yukarıda da dediğimiz gibi bölümü tercih edebilme şartını yerine getiren bir önlisans programından mezun olmak ve DGS puan türlerinden biri olan eşit ağırlık (EA) puan türünden yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri puanları üzerinden en küçük ve en yüksek taban puanları incelediğimizde ise bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin 164,49386 ile Anadolu Üniversitesi’ne (Açıköğretim) olduğunu görmekteyiz. En yüksek taban puan ile ÇEKO bölümüne yerleştirmenin gerçekleştiği üniversite ise 270,22049 ile Ankara Üniversitesi olarak karşımıza çıkmıştır. Özetle adaylar 2019 DGS’den eşit ağırlık puan türünde bu iki puan arasında bir puan alırlarsa çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümüne (büyük bir farklılık olmaz ise) yerleşebilirler.

DGS çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri (çeko) 2019 taban puanları değerlerini içeren listemiz aşağıdadır, yazımızdaki veya bu tarz konularda merak ettiklerinizi FORUM sayfamıza gelerek sorabilirsiniz.

*Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve resmi internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yaptığı son duyuru dikkate alınmak zorundadır bu yüzden düzenli olarak ÖSYM resmi web sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

5721 1 655e85a5e1a1be7b88497e99c3400d85 scaled

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu