Taban Puanları

DGS Tekstil ve Moda Tasarımı 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek tekstil ve moda tasarımı kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 tekstil ve moda tasarımı kontenjanları kaç olur, DGS tekstil ve moda tasarımı 2019 taban puanları kaçlarda kalmıştır, dikey geçiş sınavı ile tekstil ve moda tasarımı bölümüne kimler hangi puan türü ile girebilir, 2018 DGS tekstil ve moda tasarımı puanları içinde yer alan en küçük ve en yüksek taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye uğraştık.

Önlisans yani 2 yıllık program mezunu bireyler içinden 2 yıllık olarak bitirdikleri bölümleri 4 yıllık bölümlere/lisansa tamamlamak isteyen adaylar ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen, yürütülen dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınava girmelidirler. Bu sınava girerek bölümleri ile ilgisi bulunan lisans bölümlerini tercih edebilirler fakat bunu yapabilmek için ayrıca ilişkili 4 yıllık bölüme yerleşebilmek için yeterli puanı almak durumundadırlar.

Yetecek puan diye adlandırdığımız puanlar yani taban puanlar her sene değişkenlik gösterebilmektedir fakat yine de adayların tercih yaparken fikir alması gerekmektedir, bunun yolu da ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzlarına bakmaktır. Tercih kılavuzlarında yer alan taban puanlar oluşturulurken uygulanmakta olan metot ise bir önceki yıl yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan sayısal verileri fikir vermesi amacıyla bu kılavuzlara bölümlerin taban puanları olarak koymaktır.

Bu şekilde oluşturulacak olan 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak 2018 DGS yerleştirmeleri ile ortaya çıkan taban puanlar ile ilgili sayısal değerleri bizler her bölüm için listeleyerek yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS TEKSTİL VE MODA TASARIMI TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile tekstil ve moda tasarımı bölümüne yukarıda bahsettiğimiz DGS tercih kılavuzunda var olan tablolardaki önlisans bölümleri mezunları başvurabilir ayrıca tekstil ve moda tasarımı bölümüne yerleşmek için EA (eşit ağırlık) puan türünden yeterli puan almak gerekmektedir.

DGS ile girilebilmesi için üniversiteler tarafından tekstil ve moda tasarımı bölümüne 2018 yılında 31 kontenjan ayrılmıştı ve sanıyoruz ki 2019 tekstil ve moda tasarımı kontenjanları da aşağı yukarı bu kadar olacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleşmeler sonrası oluşan puanlar üzerinden tekstil ve moda tasarımı puanları incelendiğinde ortaya çıkan en yüksek ve en düşük taban puanlara baktığımızda, bilinen en küçük puan ile yerleşmenin Haliç Üniversitesi’ne (%25 İndirimli) 186,97511 puan ile olduğunu görmekteyiz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ise 265,47815 puan ile en büyük taban puan ile yerleştirmenin yapıldığı üniversite olarak karşımıza çıkıyor. Buradan yola çıkarsak, diğer değişkenleri bir kenara bırakarak, lisansa geçiş yapmak isteyen adaylar 2019 DGS’den eşit ağırlık puan türü olarak bu iki puan arasında bir puan alırlarsa tekstil ve moda tasarımı bölümüne muhtemelen yerleşebileceklerdir.

DGS tekstil ve moda tasarımı taban puanları 2019 listesi aşağıdadır.

2 veya 4 yıllık üniversite bölümleri, sınavlar, tercihler ve bunlar gibi tüm konularda merak ettiklerinizi forum sayfalarımıza gelerek tecrübeli üyelerimize ve yöneticilerimize sorabilirsiniz, paylaşımlarda bulanabilirsiniz, foruma yönlendirilmek için TIKLAYINIZ

*DGS hakkında bilgi içeren ve tekstil ve moda tasarımı taban puanlarını derlediğimiz bu yazıdaki bilgiler ve sayısal veriler ÖSYM’nin resmi internet sitesinden ve sitesinde yayımladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru ilgili konunun son hali olacağı için düzenli olarak ÖSYM resmi sitesini ziyaret etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5703 1 ea9211b0d8047e4dd1d812e19ba74426

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu