Deniz Brokerliği Mezunları DGS İle Hangi Bölümlere Girebilir?

DGS ile deniz brokerliği mezunlarının hangi bölümlere geçiş hakkı vardır, 2 yıllık bölüm olan deniz brokerliği bölümü mezunları hangi bölümlere DGS ile geçebilir, 2 yıllıktan 4 yıllık programlara geçiş ne şekilde uygulanmaktadır, deniz brokerliği bölümü mezunları DGS’ye girerek girebilme hakkı olan bölümleri nasıl ve hangi yollarla tercih edebilirler, deniz brokerliği DGS bölümleri nelerdir gibi sorularını sizin için cevaplandırmaya uğraştık.

Deniz Brokerliği Mezunları DGS İle Hangi Bölümlere Girebilir?

DGS; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi tarafından düzenlenmekte olan, YKS ile iki yıllık bir önlisans programına yerleşilerek oradan da mezun olarak 4 yıllık bölümlere geçiş yapma hedefi olan bireylerin başvuru yapabildiği ve sınavdan alınan belli puanlarla tercih yapılarak 2 yıllıktan 4 yıllığa geçişi sağlayan merkezi bir sınavdır.

Bizler TercihiniYap ekibinin yazar kadrosu olarak yükseköğretim kurumları sınavından kamu personeli seçme sınavına, DGS’den YDS’ye kadar ÖSYM’nin veya bakanlıkların, yükseköğretim kurumlarının hazırladığı sınavların hepsinde merakınız olan konularda sizlerin sorularına cevap arayan yazı dizileri hazırlamaya devam ediyoruz. Hem YKS tercihlerinde 2 yıllık üniversite programı seçmeden önceki süreç içinde hem de 2 yıllık bölüm mezuniyeti sonrası bireylerin merak duyduğu konulardan birisi olan falanca 2 yıllık bölüm mezunu olarak dikey geçiş sınavı ile hangi bölümlere geçiş yapabilirim sorusunun cevabını bizler var olan bütün 2 yıllık üniversite programları için hazırlamaya devam ediyoruz. 2 yıllık deniz brokerliği bölümü mezunlarının hangi bölümlere geçiş yapabildiği ve bunu hangi yöntemler aracılığıyla yapabileceği sorularının cevaplarını yazımızın kalan kısmında bulabilirsiniz.

DGS’YE GİREREK DENİZ BROKERLİĞİ MEZUNLARI HANGİ BÖLÜMLERİ TERCİH EDEBİLİR, DENİZ BROKERLİĞİ DGS BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Yukarıda da bahsedildiği üzere DGS ile adaylar 2 yıllık önlisans programlarından 4 yıllık üniversite programlara geçiş hakkı kazanmak için uğraşırlar ve 2 yıllık bir önlisans programı olan deniz brokerliği bölümünden mezun olmuş adaylar da bunu yapmayı arzuladıklarında yerleşebilecekleri 4 yıllık bölümler vardır. Deniz brokerliği mezunu olarak adayların DGS ile geçiş yapabileceği, deniz brokerliği DGS bölümleri konusunda şöyle bir detay bulunmaktadır. DGS ile deniz brokerliği mezunları sadece 4 yıllık açıköğretim bölümlerine geçiş hakkına sahiplerdir. Deniz brokerliği bölümü mezunlarının Anadolu, Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin açıköğretim ve/veya açıktan/uzaktan öğretim fakültelerinde bulunan aşağıdaki açıköğretim programlarına DGS ile geçiş yapma hakkı bulunmaktadır.

 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • İktisat
 • Kamu Yönetimi
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi
 • İşletme
 • Konaklama İşletmeciliği

Deniz brokerliği bölümünden mezun olan kişiler bu bölümleri tercih edebilirler fakat bu tercihleri yapabilmek ve bölümlere yerleştirilmelerinin sağlanması için de bireylerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekebilmektedir.

DENİZ BROKERLİĞİ MEZUNLARI DGS İLE GEÇİŞ HAKLARI OLAN BÖLÜMLERİ NASIL TERCİH EDEBİLİR?

Deniz brokerliği bölümünden mezun olarak yazdığımız bölümleri tercih etmek için eğer herhangi bir ekstra özel koşul, durum mevcut değil ise adayların tercih etmeyi düşündükleri bölüme yerleşebilmesi için o bölüme yerleştirme yapılmasını olanaklı kılan DGS puan türünden (eşit ağırlık, sayısal, sözel) yeterli puanı alması gerekmektedir.

Deniz brokerliği mezunu olarak girilebilecek bölümlerin DGS ile tercih edilebildiği açıköğretim bölümlerinin puan türleri aşağıdadır.

 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • İktisat --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Kamu Yönetimi --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Maliye --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Uluslararası İlişkiler --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • İşletme --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü
 • Konaklama İşletmeciliği --> Eşit Ağırlık yani EA puan türü

Bunlar dışında deniz brokerliği bölümüne veya diğer bölümlere yerleştirmelerde özel koşul ve şart bulunuyor ise bu özel koşul ve açıklamaların neler olduğuna dair DGS kılavuzunda yer alan bölüme göz atmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

DGS, deniz brokerliği bölümü ve iş imkanları, ÖSYM tarafından hazırlanan YDS, YKS ve bunlar gibi sınavlar ile genel olarak bölümlerin iş olanakları, ilanlar ve benzeri tüm konularda merak ettiklerinize cevap bulabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz sitemizin forum sayfalarımıza BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

* Yukarıda yer alan bilgiler ve deniz brokerliği mezunları hakkında yazdıklarımız ÖSYM’nin hazırladığı DGS tercih kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikten sorumlu olan kurum ÖSYM olduğundan dolayı yine ÖSYM’nin yazacağı duyuruları takipte kalmak yararınıza olacaktır.

** Deniz brokerliği bölümü ve diğer önlisans programları mezunlarının geçiş yapabildiği bölümlere ait ÖSYM’nin yayımladığı DGS ile geçiş yapılabilen 4 yıllık bölümler kılavuzunun tamamına ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE