kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Dicle Üniversitesi öğrencilerinden büyük başarı

Dicle Üniversitesi öğrencilerinden büyük başarı

Dicle Üniversitesi öğrencilerinden büyük başarı
A+
A-

tercihiniyap.net

Dicle Üniversitesi Havacılık Kulübü öğrencileri, fiyatı 4-5 bin TL olan insansız hava aracının bin 500 TL’ye de üretilebileceğini ispatladı

Katıldıkları fuarlarda çalışmalarıyla büyük ilgi gören Dicle Üniversitesi Havacılık Kulübü öğrencileri, piyasada fiyatı 4-5 bin TL olan insansız hava aracının maliyetini bin 500 TL’ye kadar düşürdü.

Diyarbakır’da daha fazla drone üretilebilir

Kulüp Başkanı Veysel İpek, Diyarbakır’da havacılık alanında büyük mesafe alındığını ve el yapımı uçak ürettiklerini belirterek, destek verilmesi durumunda kentte drone üretiminin yapılabileceğini, kentte havacılık anlamında güzel işler yaptıklarını ve büyük mesafeler aldıklarını kaydetti. Ayrıca, model uçakları strafor denilen köpükten yaptıklarını ve kendilerinin şekillendirdiğini de anlattı. “Drone ile birçok şey yapılabilir. Örneğin ünlü biz pizza şirketi, pizza dağıtımını bunlarla yapmaya başlamıştı. Bazı şirketler kargo dağıtımında bu araçları kullanıyor. Örneğin havadan ilaçlama olsun, bazı tarlaların ürün verimliliğinin kontrol edilmesinde olsun, gerek ilk yardım, arama kurtarma gibi faaliyetlerde olsun drone kullanılabiliyor…” şeklinde konuşan İpek konuşmasında, drone denince insanların aklına sadece askeri ve polisiye şeyler geldiğini belirtti.

CNR EXPO ve ASELSAN’dan destek

Fuardaki firmalardan destek sözü aldıklarını söyleyen Dicle Üniversitesi Havacılık Kulübü Başkanı Veysel İpek, ”Diyarbakır toplumda kötü bir yer olarak lanse ediliyor. Bizim havacılık alanında yaptığımız çalışmaları görünce her türlü desteği verebileceklerini ifade ettiler. Bir ASELSAN yetkilisi ise sonraki çalışmalarımızda yazılım desteği vereceğini söyledi. Diyarbakır ile ilgili o kötü algıyı kulüp olarak yaptığımız çalışmalarla bir nebze de olsa yıkabildik.” dedi.
Yazımızı Puanlamak İster misin?

İçindekiler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.