Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir? Ne Demek? ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı ek tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

A+
A-

Türkiye’de 2020-2021 eğitim öğretim dönemi hızlı başladı. Sınavlar, eğitim süreçleri, okulların açılması yeni tip Koronavirüsün psikolojik etkisinin azalmasına neden oluyor. Özellikle de Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) aşamalarının tamamlanması etkili oldu. Şimdiyse gözler Dikey Geçiş Sınavına (DGS) çevrildi. Dikey Geçiş Sınavı ek tercih işlemleri sürüyor. Süre 11 Kasım 2020 tarihinde son buluyor. Başvurularını tamamlayan kişiler gözlerini sonuç tarihine çevirdi. Peki DGS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir? Ne Demek?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavlardan biri DGS’dir. Meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programları mezunları lisans öğretimine geçmek için bu sınava girmektedir. ÖSYM tarafından her yıl Temmuz-Ağustos döneminde gerçekleştirilen bu sınava binlerce kişi girmektedir. 2000 yılından bugüne dek düzenlenen bu sınav 2020 yılında da büyük ilgi görmektedir. DGS, 60 sayısal 60 sözel olmak üzere toplamda 120 sorudan oluşur. 140 dakikalık sınavda adaylar ter döker ve başarılı olmaya çalışır. 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavdan başarılı olan adaylar tercih aşamasına geçer. Daha sonra ek tercih süreci başlar ve ek tercihler yapılır.

DGS Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Dikey Geçiş Sınavı ek tercih sonuçları henüz açıklanmadı. Binlerce aday ek tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Adayların stresli bekleyişi sürerken ÖSYM’den ise henüz bir açıklama gelmedi. 2019 yılında ek tercih başvuruları 7 Ekim’de bitmiş ve 14 Ekim’de sonuçlar açıklanmıştı. Bu nedenle 11 Kasım’dan 1 hafta sonra 18 Kasım’da sonuçların açıklanması bekleniyor. Ancak bu bir tahmin. Daha önce veya daha sonra da sonuçlar açıklanabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.