kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Ek Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılır

ÖSYM tarafından açıklanan tercih sonuçlarının ardından üniversite kayıt işlemleri gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra ek yerleştirme tercihleri yapacak adaylar ek yerleştirme tercihlerinin ne zaman, nasıl yapılacağını merak ediyor. Ek yerleştirme tercihleri 2017 nasıl yapılır? Ek yerleştirme tercileri 2017 ücreti ne kadar? Ek yerleştirme tercihleri 2017 ne zaman yapılacak?

Ek Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılır
YKS
A+
A-

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklandı. Binlerce öğrenci ve aileleri açıklanan sonuçlar ile birlikte gelecek planları kurmaya başladılar. Binlerce öğrenci ve aileleri üniversite kayıt işlemleri için gerekecek belgelerin neler olduğunu ve kayıt işlemlerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Tercih listesinde yer alan üniversitelerde eğitim görmeye hak kazanan öğrenciler için üniversite kayıt tarihleri açıklandı. 11 Ağustos 2017 tarihinde Cuma günü başlayan online üniversite kayıtları 16 Ağustos 2017 tarihinde Çarşamba günü tamamlanacak.

Peki tercih listesinde yer alan üniversiteleri kazanamayan, istediği sonucu alamayan öğrenciler ne yapacak? Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ek tercihleri, ilk tercih listesinde istediği bölümlere yerleşemeyen öğrenciler için alternatif oluşturmaktadır.  Açıklanan boş kontenjan sayıları ve bilgileri ile birlikte istediği sonucu alamayan öğrenciler belirlenen tarihlerde ek kontenjan tercihleri yaparak şanslarını bir kez daha denemektedirler.

Ek Yerleştirme Tercihleri 2017 Boş Kontenjanlar

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklama ile 2017-ÖSYS yerleştirme- tercih sonuçları bilgileri kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklamada 994 bin 766 adayın üniversite tercihi yaptığı ve yalnızca 696 bin 241 adayın yaptığı tercihlere göre üniversitelere yerleştiği bilgisi  yer aldı.

Yapılan tercihler sonucunda lisans eğitimi veren programlarda 50 bin 817 kontenjan, önlisans eğitimi veren programlarda ise 163 bin 613 kontenjanın boş kaldığı görüldü.

Vakıf Üniversitelerin ve Devlet Üniversitelerin Boş Kontenjan Bilgisi 2017

2017 yılında yapılan tercih sonuçlarının ardından ÖSYM tarafından açıklanan boş kontenjan bilgilerinde özel(vakıf) üniversitelerinde ve devlet üniversitelerinde boş kalan kontenjan sayıları açıklandı. 

Devlet üniversitelerinin lisans eğitimi veren programlarında 26 bin 967, önlisans eğitimi veren programlarında ise 127 bin 682 kontenjan boş kaldı.

Özel (vakıf) Üniversitelerinin lisans eğitimi veren programlarında 6 bin 836, önlisans programlarında ise 2 bin 700 kontenjan boş kaldı.

2017 LYS Ek Yerleştirme Tercihlerini Kimler Yapabilir?

LYS tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra ek kontenjan tercihleri, ek yerleştirme tercihlerini yapılacak. Peki kimler LYS ek yerleştirme tercihi yapabilir? Ek kontenjan tercihlerini kimler yapabilir?

2017 yılında yapılan tercih işlemleri, yerleştirme işlemleri kapsamında ilk tercih listesini oluşturmayan ve tercih işlemlerini gerçekleştirmeyen adaylar, ek kontenjan tercihlerinde (ek yerleştirme tercihlerinde) tercih işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Sınavsız geçiş işlemi dahil olmak üzere ilk (merkezi) yerleştirme işlemlerinde açık öğretimin kontenjansız programları dışında kalan bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların hiçbiri (kesin olarak) ek kontenjan tercihi, ek yerleştirme tercihi yapamayacak.

2017 Ek Yerleştirme Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak?

ÖSYM tarafından açıklanan tercih sonuçlarının, yerleştirme sonuçlarının ardından üniversiteye yerleştirilen adayların üniversite kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından ek kontenjan tercih kılavuzu açıklanacaktır.

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılır?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) yerleştirme kılavuzunda bu soru gayet açık bir şekilde yanıtlanmıştır. Öncelikle sürecin nasıl işleyeceğini tekrar belirtelim. Tercih işlemleri sonucunda tamamlanan yerleştirme işlemlerine göre boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecektir. 2017 ÖSYS sonuçlarına bağlı olarak (sınavsız geçiş dahil) gerçekleştirilen yerleştirme işlemleri sonucunda boş kalan veya kayıt yapılmaması nedeni ile boş kalan-dolmayan kontenjanlara ÖSYM tarafından ek kontenjan tercihi, ek yerleştirme tercihi yaplacak.

Ek Yerleştirme Tercih Ücreti Ne Kadar? Ek Yerleştirme Tercih Ücreti Ne Kadar?

ÖSYM tarafından ek kontenjan tercihi, ek yerleştirme tercihi yapacak adayların bu işlem için belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Ek kontenjan tercihi yapacak adaylar, ek yerleştirme tercihi yapacak adaylar bu işlemi 15 Türk Lirası karşılığında yapabileceklerdir.

2017 Ek Yerleştirme Kayıtları Ne Zaman Yapılacak? 

ÖSYM tarafından üniversitelerin geri bildirimine bağlı olarak boş kontenjanlar açıklandı. Ek kontenjan tercih işlemleri, ek yerleştirme tercih işlemlerinin ardından ise Eylül ayı içerisinde ek yerleştirme sonuçlarına bağlı olarak üniversitelere yerleşen öğrenciler kayıt işlemini gerçekleştirecek.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET


Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.