Emlakçı komisyon oranları ne kadar?

Gayrimenkul alan, satan veya kiralayanların korkulu rüyası emlakçı komisyon oranları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

A+
A-

Günlük işlerden vakit kalmadığı için her gayrimenkul sahibinin bir emlakçısı mevcut. Gayrimenkul almak veya kiralamak isteyenlerin adresi belli, ilk fırsatta istediğiniz bölgedeki emlakçıları tarayarak işe başlamanız gerek.  Ancak elbette birçoğumuzun aklında bu soru mevcut  emlakçı komisyonu oranları ne kadar? Komisyon oranları hakkında tüm detayları yazımızda vermeye çalışacağız.

Emlakçı komisyonu oranları herhangi bir mevzuat tarafından düzenlenmemiş, mevzuatla bir merciye düzenleme yetkisi de verilmemiştir. Ancak yaygın olarak kullanılan bir teamül mevcuttur. En fazla üyesi olan, İstanbul emlakçılar odası, tarafından açıklanan oranlar hemen hemen tüm ülke sathında uygulanmaktadır.

2018 Emlak Komisyon Oranları:

Gayrimenkul satışı için: Alıcıdan %2, satıcıdan %2,

Gayrimenkul kiralama için: Kiralayandan %10 veya bir kira bedeli komisyon tahsil edilir.

Örnek vererek somutlaştırmak gerekirse:

·        400 bin TL değerinde bir mülk satıldığı takdirde satan kişi 8 bin, alan kişi 8 bin TL komisyon ücreti ödeyecektir.

·        Aylık kira bedeli 1.000 TL olan bir mülk kiralanırken 1.200  TL (%10 alınırsa)veya bir kira bedeli olan bin TL tahsil edilecektir.

Yukarıda belirttiğimiz oranlar yalnızca teamüli olarak uygulanmaktadır, bu oranları kanunen belirlemeye yetkili bir mercii bulunmamaktadır. Buna bağlı olarakta bölgeden bölgeye farklı komisyon ücretleri talepleri olabilecektir. 

Sektörde Yeknesaklık Oluşmadı

Ülkemizde emlakçılık sektörünün tam anlamıyla oturduğu söylenemez, sektöre girmek için hiçbir eğitim ve sınav zorunluluğu olmadığı gibi ofis dahi açmadan emlakçılık yapanlar mevcuttur. Herhangi bir denetim veya bir şikayet makamının bulunmadığında belirtmek uygun olacaktır. Bu gibi sebepler yeknesak bir uygulamanın oluşmasının önüne geçmektedir.

Konuyla ilgili forum sitemizden veya hemen aşağıda bulunan yorum kısmından fikir belirtebilirsiniz.

3826 1 3a5ef54cb0344959961d22440de67514

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. nayır nolamaz dedi ki:

    Emlakçıları sahibinden öpüyor onlarda haliyle bizi öpüyor eee hal böyle olunca ucu dönüp dolaşıp bize dayanıyor komisyondu şuydu buydu…