En Beğenilen Siyasetçiler Anketinden Erdoğan Birinci, Yavaş İkinci Sırada

En beğenilen siyasetçiler listesi güncellendi. Yeni listede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birinci sıradaki yerini korurken, Manşur Yavaş yükselişini sürdürerek ikinci sırada yer almıştır. Haberimizde…

A+
A-

Düzenli olarak gerçekleştirilen en beğenilen siyasetçiler anketi güncellendi. Siyasi gündemin nabzını tutan Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdülkadir Selvi bugün kaleme aldığı yazısında kamuoyu üzerinden paylaşılan anket sonuçlarını açıklamıştır. Anket sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan listenin başındaki yerini korurken, ikinci sırada CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yer almıştır.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında OPTİMAR’ın anket çalışmalarında ‘en beğenilen siyasetçi’ sıralamasında Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın sıralamasının değiştiğini bildirmiştir. Selvi yazısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun inişini, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ise yükselişini sürdürdüğünü açıklamıştır. Selvi, bu iniş çıkışlar nedeniyle Mansur Yavaş’ın, Ekrem İmamoğlu’nun yerini alarak en beğenilen siyasetçiler içerisinde ikinci sıraya yükseldiğini belirtmiştir. 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Cumhurbaşkanı Adayı olarak ismi geçen Yavaş açısından bu yükselişler önemli sonuçlar doğurabilecektir.

En beğenilen siyasetçiler anketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan her zamanki yerini koruyarak yüzde 29.3’le ilk sırada yer almaya devam etmiştir. Recep Tayyip Erdoğan’ı 13.4’le Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş izlemiştir. Üçüncü sıraya gerileyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yüzde 8.9 alırken, ilginç bir sonuç da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için çıkmıştır. Kılıçdaroğlu yüzde 5.7’yle Selahattin Demirtaş ve Meral Akşener’in ardından altıncı sırada yer almıştır. Kılıçdaroğlu’na CHP seçmeninin bir bölümü destek vermemiştir.

Bu sonuçlara göre En Beğenilen Siyasetçiler listesi şöyledir:

  • Birinci sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  • İkinci sırada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş
  • Üçüncü sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
  • Dördüncü sırada Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş
  • Beşinci sırada İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener
  • Altıncı sırada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Anket sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakın rakibi olan Mansur Yavaş’a karşı %16 düzeyinde bir fark yarattığı görülmektedir. Bu oranlara göre en beğenilen siyasetçiler anketinde Erdoğan’ın en yakın rakibinin aldığı oy oranından iki kat daha fazla oy aldığı görülmektedir. Anket sonuçlarının en önemli sonuçlarından bir tanesi de Kemal Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı sıralamadır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin iki belediye başkanından daha düşük oy olması parti içerisinde de ciddi soru işaretleri doğurmaktadır. Bu oranların ülkemizdeki “2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun” da yeniden ele alınmasının ne kadar gerekli ve önemli bir konu olduğunu da göstermektedir. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.