kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Eşit Ağırlık Meslekleri

Eşit ağırlık alanı meslekleri ve iş bulma olanakları 2017 yılı itibariyle genel bakış.

Eşit Ağırlık Meslekleri

Eşit ağırlıkta hangi meslekler kolay iş bulur ? Eşit ağırlıkta hangi bölümler tercih edilmelidir? Eşit ağırlık meslekleri 2017. Eşit ağırlık hangi meslekler daha kolay iş bulur?

Hukuk Fakültesi 

YGS ve LYS puanlarının açıklanmasının ardından adaylar tercih sürecine girdi. Adayların tercih sürecinde doğru bir tercihte bulunması hayatlarında yapacakları en önemli iki seçimden birini yapıyor olmaları açısında önemlidir. Hayatt yapılan iki önemli tercih kaderinizi çizer birincisi iş seçimi dolayısıyla bölüm seçimi, ikincisi ise eş seçimi dir,  bizim konumuz ilki.

Eşit ağırlıktan tercih yapmak isteyen arkadaşlara bu kategoride yer alan mesleklerin 2017 itibariyle içinde bulundukları durumu kısaca anlatmakta fayda var. Hukuk fakültesi her eşit ağırlık öğrencisinin aklından geçer veya hayallerini süsler. Hukuk fakültesi mezunları genel itibariyle avukat, hakim, savcı, noter, müfettiş, uzman gibi kadrolara atanıp çalışabilmektedir. Hukuk fakültesi tercih etmek isteyen arkadaşlara şunu söylemeden geçemeyiz hukuk fakültesi mezunu sayısı kontenjanlar sebebiyle artıyor ve bu durum rekabeti doğuruyor. Hukuk fakültesini arzulayan biri sürekli çalışmayı ve yeni hatta hiç duymadığı şeyleri öğrenmeye arzulu olmalıdır. Hukuk fakültesini hakkıyla bitirdiğinizde Dünyaya daha farklı baktığınızı ve olayları geniş bir perspektifte sahip olduğunuzu görebilirsiniz.Yabancı dil öğrenmek bu alanda neredeyse olmazsa olmaz bir hal almıştır. 

Hukuk fakültesi tercih edecek adayların bilmesi gereken bir diğer konu okulunuz biter bitmez atanmanız pek olası değil avukatlık veya hakimlik stajı gibi aşamalar  ve onlarca sınav sizleri bekliyor bu yüzden sabırlı bir yapıya da sahip olmanız gereklidir. Ancak sabır, azim, çalışkanlık ve risk alabilme gibi niteliklere sahipseniz hukuk bitiren birinin her alanda önü açıktır ve kazanabileceği paranın bir üst limiti yoktur.

Hukuk ile ilgili herhangi bir alanda maalesef apolitik kalmak çok zordur bu yüzden yürütülen bir çok politika dolaylı yoldan yargıyı etkiler.Eğer politikadan uzak ve rahat bir hayat sürmek istiyorsanız hukuk fakültesi pek size göre bir yer olmayabilir.  Hukuk mezunu olan ancak çalışmayı sevmeyen birine bu alanda ekmek yoktur yani iş garantili bir meslek değildir.

Psikolji Bölümü

Psikoloji bölümü Türkiye’de henüz hak ettiği değeri göremeyen ve gelişmeye çok açık bir bölümdür. Psikoloji lisansınızı tamamlayıp yabancı dil öğrenip klinik psikoloji alanında yüksek lisans yaptığınızda çok iyi gelirler elde edebilirsiniz. Diğer taraftan yalnızca psikoloji bitirip kendinizi geliştirmeden de hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışıp ortalama kazanç elde edebilirsiniz. Bu açıdan iş bulma garantili bir meslektir.

Psikoloji bölümü Türkiye’nin çoğu üniversitesinde yoktur ve olan üniversitelerde de ciddi akademisyen sıkıntısı mevcuttur. Akademik kariyer yapmak açısından oldukça müsait olan psikoloji bölümü adaylara tavsiyemizdir.Yeni gelişmekte olan ve rekabetin hala en üst seviyeye çıkmadığı psikolji alanında rahatlıkla kariyerinizde ilerleyebilirsiniz. Tercih edecek adaylara tavsiyemiz üniversite eğitimleri sürecinde İngilizce öğrenmeleridir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

PDR adıyla bilinen rehber öğretmenler 2017 itibariyle artık her okulda mevcuttur diyebiliriz ve bu yüzden pdr mezunları artık eskisi kadar rahat atanamıyor. Buna rağmen pdr hala ataması olan ve özel okullar tarafından istihdam edilen güzel bir meslektir ve özellikle kadın adaylara tavsiye edilir.

Aktüerya

Aktüerya risk bilimidir ve olasılık hesabı gerektirir yani sayılarla aranız iyi olmalıdır. Sigorta şirketleri, şirketleri genellikle aktüerya mezunu istihdam eder ve maaşları iyidir. Sıra dışı bir bölümdür ancak özel sektör düşünenlere güzel bir alternatiftir. İş bulma gara meslektir diyebiliriz.

Tercih yapma noktasında destek almak için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.