EYOF 2017’den Görkemli Açılış

EYOF 2017’den Görkemli Açılış

13.02.2017
A+
A-

Makalede Neler Var?

eyof%202017

Avrupa Olimpiyat Komitesince (EOC) Erzurum’da düzenlenen ve Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF 2017) görkemli açılış töreniyle başladı. 

Türkiye’nin önemli kış sporları merkezlerinden Erzurum’da 34 ülkeden 675 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen EYOF 2017 açılış töreni 25 bin kişilik Kazım Karabekir Stadı’nda düzenlenirken, hava sıcaklığının sıfırın altında 14 dereceye kadar düştüğü kentte katılımcıların üşümemesi için açılış törenin düzenlendiği stadın üzerine ısıtıcılar yerleştirildi.

Vatandaşların soğuk havaya rağmen yoğun ilgi gösterdiği EYOF 2017 açılış töreni, TRT Radyo Erzurum Çocuk Korosu öncülüğünde stattakilerin İstiklal Marşı’nı okumasıyla başladı.Katılımcı ülke sporcularının kendi ülke bayraklarıyla geçişiyle süren törende, en son Türk Milli Takımı’nın kafilesi ellerindeki Türk bayrakları ile stattaki yerini aldı.

Gençlik ve Spor Bakanı: Toplumun farklı kesimlerinden gençleri ortak bir paydada birleştiren, onlara aynı amaç uğruna mücadele etmeyi öğreten şey sportif faaliyetlerdir.

Sporcuların stattaki yerini alması sonrası bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, festivalin kente, ülkeye hayırlı olmasını diledi.

“Dünyayı kirletmeye çalışan kötü niyetli kişiler varsa da dünyayı iyileştirmek, güzelleştirmek adına mücadele edenlerin sayısı da çok daha fazladır.” diyen Kılıç, şöyle konuştu:

“Bir yandan insanlığın gözlerini karanlık bir tabloya yönlendirmeye çalışırken diğer yandan sanat, spor ve edebiyatla insanoğlunun ortak kültürel mirasına can vermeye çalışanlar var. Coşkuyla gerçekleştirdiğimiz bu organizasyondaki gençlere baktıkça içimiz umutla dolmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelerek burada hep beraber omuz omuza duran gençler, bir gökkuşağı gibi gönlümüzü ümitlendirmektedir. Toplumun farklı kesimlerinden gençleri ortak bir paydada birleştiren, onlara aynı amaç uğruna mücadele etmeyi öğreten şey işte bu gibi sportif faaliyetlerdir. Ortak ümitler, sevinçler, heyecanlar arttıkça insanlar birbirlerini daha iyi anlayacak ve insanlara pençesini geçirmeye çalışan terör odakları zayıflayacaktır.”

KAYNAK: MİLLİYET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.