kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

F Klavye Nedir? Kim Bulmuştur? Q Klavye ile Farkları Nelerdir?

F Klavye Nedir? Kim Bulmuştur? Q Klavye ile Farkları Nelerdir? Kim İcat Etmiştir? Sorularınızın yanıtlarını detaylı bir biçimde yazımızda bulabilirsiniz.

F Klavye Nedir? Kim Bulmuştur? Q Klavye ile Farkları Nelerdir?
A+
A-

F Klavye Nedir? Nasıl Bulunmuştur? Mucidi Kimdir?

F Klavye Q Klavye’nin aksine Türkçe diline özel olarak geliştirilmiş bir klavyedir. 1955 yılında Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onanmış ve o yıl itibariyle kullanılmaya başlanmıştır. 

Bu konuda ilk ciddi çalışmalar kısa süre evvel hayatını kaybeden Dr. İhsan Sıtkı YENER tarafından gerçekleştirilmiştir.  O dönemde yürüttüğü çalışmalara New York Üniversitesi’nden ülkemize gelen Anthony Lanza ve Edward Tutark Jr. da katılmıştır. Kurulan iki komisyon Türkçedeki harf sıklıkları ve ardışıklıkları ile parmakların fiziksel özelliklerine dair çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalar neticesinde 1955 yılında daktiloların klavyelerinin Millileşmesi adına gerekli kabul yapıldı ve F klavye ülkemizde yerini aldı. F Klavyenin bulunuşunun arka planında esas olarak Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerika’dan almış olduğu Marshall Planı dahilindeki desteğin etkisi vardır. Bu anlamda gerçekleştirilen proje ile ortaya çıkmış olan F klavye, bulunuşundan sonra 1955 yılı itibariyle ülkede kullanılan tüm daktiloların dönüştürülmesi ile ülkemizde geniş çapta kullanılmaya başlanmıştır.

3349 1 493bf7f9ccfeb2773d8b02d746416b07

F Klavye ile Q Klavyenin Farkları Nelerdir?

F klavye yukarıda da dile getirdiğimiz gibi Türkçeye uygun bir klavye ihtiyacı bulunduğu için, Türk insanının parmaklarının fiziksel özelliklerini ve Türkçede kullanılan harf sıklıklarını baz alarak hazırlanmıştır. Bu bağlamda aslında Türkiye’ye özgü bir klavye demek çok da yanlış sayılmaz. 

Q Klavye ya da tam adıyla QWERTY klavye 19. yüzyılın sonlarına doğru 1874 senesinde Christopher Latham Sholes tarafından patentlenmiştir. Sholes sonraki süreçte patent hakkını daktilo üretimi yapan Remington & Sons firmasına satmıştır. 

Klavyenin adını klavye dizilimindeki 6 harfin oluşturduğu QWERTY kelimesinin ilk harfi olan Q harfinden almaktadır. Bu klavyenin bulunuşunda F klavyenin icadında öne çıkan dile uygunluk kaygısı güdülmemiştir. Bu anlamda daha özgün bir buluş diyebiliriz. Klavyenin asıl mucidi Sholes’nin Q klavyeyi bulmasında güttüğü gaye aslında F klavyenin bulunuşunun arkasındaki mantığın tam tersidir.

F klavyede dile getirdiğimiz gibi gaye parmak yapısı ve harf sıklığı baz alınarak insanların daha hızlı yazmasını sağlamaktı. Ancak Q klavyede Sholes kullandığı yazı cihazlarında hızlı yazmasından kaynaklı mekanik kolların sıkışması sorunu yaşamış ve elindeki cihazları bu sıkıntıyı aşmak gayesiyle yeniden düzenlemiştir. Bu sıkışmanın önüne geçmek için F klavyenin aksine sık kullanılan ve üst üste rast gelerek sıkışma yapabilecek harfleri birbirlerinden uzağa koymuş, bir anlamda daha yavaş yazabileceği bir düzen oluşturmuştur. 

İki klavyenin icat edilişindeki bu mantık farkının bir sonucu olarak F klavyede yazı yazmanın Q klavyede yazı yazmaya kıyasen ortalama %10 daha hızlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Kezban Topcu dedi ki:

    Çok teşekkürler sayenizde ödevimi tamamladım